25 квiтня 2014
На головну Що нового? Карта порталу Робота в Україні
Веб-сайти РегЦЗ
Пошук
по цьому порталу
по мережі сайтів
Розширений пошук
Логін
Пароль
Увійти  

Головна » Прес-центр » Новини

Додаток 1
 
17.02.2009 версія для друку
Додаток 1

Щодо виплати допомоги по безробіттю звільненим за пунктом 1 статті 36 Кодексу законів про працю України «За згодою сторін»

 

До прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення» особам, які звільнилися за згодою сторін, допомога по безробіттю виплачувалася з 8-го дня після реєстрації в центрі зайнятості. Виплата допомоги по безробіттю розпочиналася з 91-го дня для застрахованих осіб, звільнених за власним бажанням без поважних причин.

В умовах значного погіршення фінансово-економічного стану підприємств внаслідок кризи, роботодавці, пристосовуючись до нових умов, оптимізують чисельність працівників та масово їх звільнюють. При цьому переважна більшість роботодавців вдається до порушення трудових прав працівників саме при їх звільненні.

Так, внаслідок загального економічного спаду основною причиною звільнення працівників об'єктивно є скорочення штату або реорганізація через зменшення обсягів виробництва, звуження обсягів продажу тощо. Але, відповідно до чинного трудового законодавства, у такому разі роботодавець має розпочати тривалу процедуру, яка забезпечує захист трудових прав громадян та їхній соціальний захист. Це попередження про майбутнє вивільнення не пізніше, ніж за 2 місяці до вивільнення, самого працівника та державної служби зайнятості, що дає працівнику можливість мати час на пошуки наступної роботи. Крім того, роботодавець повинен запропонувати працівникові, якщо це можливо, іншу роботу на цьому ж підприємстві, а в разі фактичного вивільнення –виплатити працівнику вихідну допомогу в розмірі, не меншому від середнього місячного заробітку.

Щоб уникнути проведення таких заходів і не виплачувати вихідну допомогу, роботодавці практично вводять в оману своїх працівників –називають причиною звільнення скорочення чисельності, а вимагають від працівників написати заяву про звільнення «за згодою сторін».

Проте насправді розірвання трудового договору за згодою сторін не можна вважати втратою роботи з незалежних від застрахованих осіб обставин, оскільки в даному випадку існує волевиявлення особи щодо припинення трудових відносин. Згода особи на таке звільнення не має обставин, які змушують працівника припиняти трудові відносини, як, наприклад, розірвання трудового договору за ініціативою працівника у зв'язку з неможливістю виконувати трудову функцію через стан здоров'я тощо.

Звільнення роботодавцем працівників «за згодою сторін» дуже часто відбувається на другий день після підписання працівником заяви. Тобто роботодавці ставлять працівника «перед фактом», позбавляючи його можливості розпочати пошуки роботи ще до звільнення. Крім того, до прийняття антикризового закону аргументом для працівників щодо переваги звільнення за цією причиною було те, що вони матимуть право на допомогу по безробіттю на таких самих умовах, як і працівники, звільнені за скороченням штату (тобто згідно з пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України).

Навіть у кризові 1990-ті роки чисельність працівників, вивільнених за скороченням штату, які реєструвалися у службі зайнятості, складала до 30% загальної чисельності зареєстрованих. А вже у IV кварталі 2008 року таких осіб було лише 2% проти 51,3% звільнених за згодою сторін.

Таким чином, вилучення з переліку причин втрати роботи з незалежних від застрахованої особи обставин припинення трудового договору відповідно до пункту 1 статті 36 КЗпП є своєчасним та забезпечуватиме посилення відповідальності роботодавця за дотриманням трудового законодавства, стимулюватиме роботодавців до забезпечення закріплених у Кодексі законів про працю України гарантій працівникам, які підлягають вивільненню.

Оскільки звільнення за згодою сторін за своєю правовою природою передбачає виявлення працівником свого бажання припинити трудові відносини і є схожим до звільнення за власним бажанням, антикризовим законом забезпечено усунення дискримінації між порядком отримання допомоги по безробіттю особами, звільненими з останнього місця роботи за власним бажанням та за згодою сторін. Цією законодавчою нормою також посилено відповідальність особи за настання у неї страхового випадку (безробіття) внаслідок її умисних дій.

Одним із завдань прийняття антикризового закону було запобігання зловживанням при одержанні допомоги по безробіттю. Проте навіть внесення таких змін не дозволило уникнути всіх зловживань у цій сфері. Так, особи, які звільнилися після набрання чинності антикризовим законом, з метою отримання допомоги по безробіттю з 8-го дня укладають строкові трудові договори, наприклад на 2 робочі дні, і звільняються за п.2. ст. 36 КЗПП України – у зв'язку із закінченням строку дії договору.

Отже, працівники мають право і повинні наполягати, у разі змін в організації виробництва і праці на підприємстві, де вони працюють, на звільненні саме за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України. У разі незаконного звільнення вони можуть захистити свої права в суді.

 

Новини з Веб-сайтів РегЦЗ
25.04.2014
Вибір майбутньої професії
Фахівці Кремінського районного центру зайнятості проводять профорієнтаційну роботу з орієнтації школярів на робітничі професії, так як вони завжди актуальні на ринку праці (Луганський ОЦЗ)
далi »
25.04.2014
Зайнятість молоді починається з вибору професії
Фахівцями Чернівецької обласної служби зайнятості упродовж січня-березня нинішнього року надано 26182 профорієнтаційні послуги 11880 безробітним (Чернівецький ОЦЗ)
далi »
25.04.2014
З початку року 42 колишні безробітні стали підприємцями
Чернівецька обласна служба зайнятості створює умови для самозайнятості громадян та підтримки підприємницької ініціативи безробітних, які не можуть бути працевлаштовані через відсутність для них на ринку праці підходящої роботи (Чернівецький ОЦЗ)
далi »
25.04.2014
Моє професійне майбутнє
У Куп'янському міському будинку культури ім. Т.Г. Шевченка пройшов масовий профорієнтаційний захід "Сузір'я професій" для учнів 9-11 класів загальноосвітніх шкіл м. Куп'янська та району (Харківський ОЦЗ)
далi »
25.04.2014
Допомога фахівців
З нагоди Всеукраїнського дня психолога Одеським міським центром зайнятості було проведено низьку заходів (Одеський ОЦЗ)
далi »
25.04.2014
Незмінний курс мобільного центру зайнятості
Під час роботи виїзного мобільного центру зайнятості у селах району спеціалісти Вознесенського міськрайонного центру зайнятості надавали інформаційні та консультаційні послуги сільським мешканцям (Миколаївський ОЦЗ)
далi »
25.04.2014
Не визначились з професією? Завітайте на ярмарок
У Броварському міськрайонному центрі зайнятості проведено Ярмарок професій для учнів випускних класів загальноосвітніх шкіл міста Бровари та району (Київський ОЦЗ)
далi »
25.04.2014
Молодь: крок за кроком до професійного самовизначення
Компаніївським районним центром зайнятості, в рамках обласної профорієнтаційної акції "Орієнтир на успіх" для студентської молоді технікуму ветеринарної медицини Білоцерківського національного аграрного університету (Кіровоградський ОЦЗ)
далi »
25.04.2014
Технологічний та методичний аспекти вдосконалення профорієнтаційної роботи
23 квітня відбувся семінар-навчання зі спеціалістами з профорієнтації базових центрів зайнятості Житомирської області "Особливості надання профорієнтаційних послуг населенню: технологічний та методичний аспекти" (Житомирський ОЦЗ)
далi »
25.04.2014
Допомагаємо молоді знайти роботу
24 квітня на базі Донецького національного університету спеціалісти Донецького обласного центру зайнятості взяли участь в проведенні Ярмарку вакансій для студентів та випускників (Донецький ОЦЗ)
далi »