1 вересня 2014
На головну Що нового? Карта порталу Робота в Україні
Веб-сайти РегЦЗ
Пошук
по цьому порталу
по мережі сайтів
Розширений пошук
Логін
Пароль
Увійти  


Головна » Прес-центр » Новини

Додаток 1
 
17.02.2009 версія для друку
Додаток 1

Щодо виплати допомоги по безробіттю звільненим за пунктом 1 статті 36 Кодексу законів про працю України «За згодою сторін»

 

До прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення» особам, які звільнилися за згодою сторін, допомога по безробіттю виплачувалася з 8-го дня після реєстрації в центрі зайнятості. Виплата допомоги по безробіттю розпочиналася з 91-го дня для застрахованих осіб, звільнених за власним бажанням без поважних причин.

В умовах значного погіршення фінансово-економічного стану підприємств внаслідок кризи, роботодавці, пристосовуючись до нових умов, оптимізують чисельність працівників та масово їх звільнюють. При цьому переважна більшість роботодавців вдається до порушення трудових прав працівників саме при їх звільненні.

Так, внаслідок загального економічного спаду основною причиною звільнення працівників об'єктивно є скорочення штату або реорганізація через зменшення обсягів виробництва, звуження обсягів продажу тощо. Але, відповідно до чинного трудового законодавства, у такому разі роботодавець має розпочати тривалу процедуру, яка забезпечує захист трудових прав громадян та їхній соціальний захист. Це попередження про майбутнє вивільнення не пізніше, ніж за 2 місяці до вивільнення, самого працівника та державної служби зайнятості, що дає працівнику можливість мати час на пошуки наступної роботи. Крім того, роботодавець повинен запропонувати працівникові, якщо це можливо, іншу роботу на цьому ж підприємстві, а в разі фактичного вивільнення –виплатити працівнику вихідну допомогу в розмірі, не меншому від середнього місячного заробітку.

Щоб уникнути проведення таких заходів і не виплачувати вихідну допомогу, роботодавці практично вводять в оману своїх працівників –називають причиною звільнення скорочення чисельності, а вимагають від працівників написати заяву про звільнення «за згодою сторін».

Проте насправді розірвання трудового договору за згодою сторін не можна вважати втратою роботи з незалежних від застрахованих осіб обставин, оскільки в даному випадку існує волевиявлення особи щодо припинення трудових відносин. Згода особи на таке звільнення не має обставин, які змушують працівника припиняти трудові відносини, як, наприклад, розірвання трудового договору за ініціативою працівника у зв'язку з неможливістю виконувати трудову функцію через стан здоров'я тощо.

Звільнення роботодавцем працівників «за згодою сторін» дуже часто відбувається на другий день після підписання працівником заяви. Тобто роботодавці ставлять працівника «перед фактом», позбавляючи його можливості розпочати пошуки роботи ще до звільнення. Крім того, до прийняття антикризового закону аргументом для працівників щодо переваги звільнення за цією причиною було те, що вони матимуть право на допомогу по безробіттю на таких самих умовах, як і працівники, звільнені за скороченням штату (тобто згідно з пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України).

Навіть у кризові 1990-ті роки чисельність працівників, вивільнених за скороченням штату, які реєструвалися у службі зайнятості, складала до 30% загальної чисельності зареєстрованих. А вже у IV кварталі 2008 року таких осіб було лише 2% проти 51,3% звільнених за згодою сторін.

Таким чином, вилучення з переліку причин втрати роботи з незалежних від застрахованої особи обставин припинення трудового договору відповідно до пункту 1 статті 36 КЗпП є своєчасним та забезпечуватиме посилення відповідальності роботодавця за дотриманням трудового законодавства, стимулюватиме роботодавців до забезпечення закріплених у Кодексі законів про працю України гарантій працівникам, які підлягають вивільненню.

Оскільки звільнення за згодою сторін за своєю правовою природою передбачає виявлення працівником свого бажання припинити трудові відносини і є схожим до звільнення за власним бажанням, антикризовим законом забезпечено усунення дискримінації між порядком отримання допомоги по безробіттю особами, звільненими з останнього місця роботи за власним бажанням та за згодою сторін. Цією законодавчою нормою також посилено відповідальність особи за настання у неї страхового випадку (безробіття) внаслідок її умисних дій.

Одним із завдань прийняття антикризового закону було запобігання зловживанням при одержанні допомоги по безробіттю. Проте навіть внесення таких змін не дозволило уникнути всіх зловживань у цій сфері. Так, особи, які звільнилися після набрання чинності антикризовим законом, з метою отримання допомоги по безробіттю з 8-го дня укладають строкові трудові договори, наприклад на 2 робочі дні, і звільняються за п.2. ст. 36 КЗПП України – у зв'язку із закінченням строку дії договору.

Отже, працівники мають право і повинні наполягати, у разі змін в організації виробництва і праці на підприємстві, де вони працюють, на звільненні саме за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України. У разі незаконного звільнення вони можуть захистити свої права в суді.

 

Новини з Веб-сайтів РегЦЗ
01.09.2014
"Розвиток підприємництва - шлях до підвищення рівня зайнятості населення"
Напередодні Дня підприємця, що традиційно святкується у першу неділю вересня у Старокостянтинівському міськрайонному центрі зайнятості відбулось засідання круглого столу (Хмельницький ОЦЗ)
далi »
01.09.2014
Легальна зайнятість - перешкода для трудової експлуатації
У Хмельницькому районному центрі зайнятості відбувся семінар-тренінг з питань легального працевлаштування та попередження трудової експлуатації для безробітних середнього віку (Хмельницький ОЦЗ)
далi »
01.09.2014
Велика перерва у "Бермінводах"
Фахівці Харківського обласного та Дергачівського районного центрів зайнятості провели профорієнтаційний захід "Велика перерва" для неповнолітньої молоді, яка відпочиває у позаміському закладі оздоровлення та відпочинку "Бермінводи" (Харківський ОЦЗ)
далi »
01.09.2014
Сонце, яке світить кожному
З метою подолання негативних переживань, зниження емоційної напруги спеціалісти Центрального районного центру зайнятості міста Миколаєва провели семінар-тренінг для осіб з інвалідністю, які перебувають на обліку в центрі зайнятості (Миколаївський ОЦЗ)
далi »
01.09.2014
Ділова зустріч з освітянами
З ініціативи Яворівського районного відділу освіти відбулася серпнева нарада з керівниками навчальних закладів району (Львівський ОЦЗ)
далi »
01.09.2014
Жителям Сокальщини - про важливість легального працевлаштування
Напередодні Дня незалежності України Сокальський районний центр зайнятості організував дві виїзні акції (Львівський ОЦЗ)
далi »
01.09.2014
Проведення виїзного профорієнтаційного заходу
Обухівським міськрайонним центром зайнятості в селі Германівка проведено виїзний профорієнтаційний захід мобільного центру (Київський ОЦЗ)
далi »
01.09.2014
Нарада-семінар
28 серпня за участі Міжгірського районного центру зайнятості відбулась нарада-семінар з психологами та соціальними педагогами загальноосвітніх шкіл відділу освіти та спорту Міжгірського району (Закарпатський ОЦЗ)
далi »
01.09.2014
Робоча зустріч з головою Федерації роботодавців Дніпропетровщини
На робочій зустрічі у Дніпропетровській обласній державній адміністрації були обговорені спільні заходи служби зайнятості з представниками органів влади та Федерації роботодавців Дніпропетровської області, як сприятимуть соціальному захисту працівників у разі втрати ними частини заробітної плати (Дніпропетровський ОЦЗ)
далi »
01.09.2014
Готовність до роботи визначала молодь
28 серпня в Івано-Франківському міському центрі зайнятості проведено тренінг, під час якого шукачі роботи мали змогу пройти тестування та декілька вправ стосовно особливостей зайнятості молоді (Івано-Франківський ОЦЗ)
далi »