1 лютого 2015
На головну Що нового? Карта порталу Робота в Україні
Веб-сайти РегЦЗ
Пошук
по цьому порталу
по мережі сайтів
Розширений пошук
Логін
Пароль
Увійти  


Головна » Прес-центр » Новини

Додаток 1
 
17.02.2009 версія для друку
Додаток 1

Щодо виплати допомоги по безробіттю звільненим за пунктом 1 статті 36 Кодексу законів про працю України «За згодою сторін»

 

До прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення» особам, які звільнилися за згодою сторін, допомога по безробіттю виплачувалася з 8-го дня після реєстрації в центрі зайнятості. Виплата допомоги по безробіттю розпочиналася з 91-го дня для застрахованих осіб, звільнених за власним бажанням без поважних причин.

В умовах значного погіршення фінансово-економічного стану підприємств внаслідок кризи, роботодавці, пристосовуючись до нових умов, оптимізують чисельність працівників та масово їх звільнюють. При цьому переважна більшість роботодавців вдається до порушення трудових прав працівників саме при їх звільненні.

Так, внаслідок загального економічного спаду основною причиною звільнення працівників об'єктивно є скорочення штату або реорганізація через зменшення обсягів виробництва, звуження обсягів продажу тощо. Але, відповідно до чинного трудового законодавства, у такому разі роботодавець має розпочати тривалу процедуру, яка забезпечує захист трудових прав громадян та їхній соціальний захист. Це попередження про майбутнє вивільнення не пізніше, ніж за 2 місяці до вивільнення, самого працівника та державної служби зайнятості, що дає працівнику можливість мати час на пошуки наступної роботи. Крім того, роботодавець повинен запропонувати працівникові, якщо це можливо, іншу роботу на цьому ж підприємстві, а в разі фактичного вивільнення –виплатити працівнику вихідну допомогу в розмірі, не меншому від середнього місячного заробітку.

Щоб уникнути проведення таких заходів і не виплачувати вихідну допомогу, роботодавці практично вводять в оману своїх працівників –називають причиною звільнення скорочення чисельності, а вимагають від працівників написати заяву про звільнення «за згодою сторін».

Проте насправді розірвання трудового договору за згодою сторін не можна вважати втратою роботи з незалежних від застрахованих осіб обставин, оскільки в даному випадку існує волевиявлення особи щодо припинення трудових відносин. Згода особи на таке звільнення не має обставин, які змушують працівника припиняти трудові відносини, як, наприклад, розірвання трудового договору за ініціативою працівника у зв'язку з неможливістю виконувати трудову функцію через стан здоров'я тощо.

Звільнення роботодавцем працівників «за згодою сторін» дуже часто відбувається на другий день після підписання працівником заяви. Тобто роботодавці ставлять працівника «перед фактом», позбавляючи його можливості розпочати пошуки роботи ще до звільнення. Крім того, до прийняття антикризового закону аргументом для працівників щодо переваги звільнення за цією причиною було те, що вони матимуть право на допомогу по безробіттю на таких самих умовах, як і працівники, звільнені за скороченням штату (тобто згідно з пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України).

Навіть у кризові 1990-ті роки чисельність працівників, вивільнених за скороченням штату, які реєструвалися у службі зайнятості, складала до 30% загальної чисельності зареєстрованих. А вже у IV кварталі 2008 року таких осіб було лише 2% проти 51,3% звільнених за згодою сторін.

Таким чином, вилучення з переліку причин втрати роботи з незалежних від застрахованої особи обставин припинення трудового договору відповідно до пункту 1 статті 36 КЗпП є своєчасним та забезпечуватиме посилення відповідальності роботодавця за дотриманням трудового законодавства, стимулюватиме роботодавців до забезпечення закріплених у Кодексі законів про працю України гарантій працівникам, які підлягають вивільненню.

Оскільки звільнення за згодою сторін за своєю правовою природою передбачає виявлення працівником свого бажання припинити трудові відносини і є схожим до звільнення за власним бажанням, антикризовим законом забезпечено усунення дискримінації між порядком отримання допомоги по безробіттю особами, звільненими з останнього місця роботи за власним бажанням та за згодою сторін. Цією законодавчою нормою також посилено відповідальність особи за настання у неї страхового випадку (безробіття) внаслідок її умисних дій.

Одним із завдань прийняття антикризового закону було запобігання зловживанням при одержанні допомоги по безробіттю. Проте навіть внесення таких змін не дозволило уникнути всіх зловживань у цій сфері. Так, особи, які звільнилися після набрання чинності антикризовим законом, з метою отримання допомоги по безробіттю з 8-го дня укладають строкові трудові договори, наприклад на 2 робочі дні, і звільняються за п.2. ст. 36 КЗПП України – у зв'язку із закінченням строку дії договору.

Отже, працівники мають право і повинні наполягати, у разі змін в організації виробництва і праці на підприємстві, де вони працюють, на звільненні саме за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України. У разі незаконного звільнення вони можуть захистити свої права в суді.

 

Новини з Веб-сайтів РегЦЗ
31.01.2015
З людьми і для людей
Відбулась нарада Вінницької обласної служби зайнятості "Про підсумки діяльності обласної служби зайнятості за 2014 рік та першочергові завдання на поточний рік" (Вінницький ОЦЗ)
далi »
31.01.2015
Нарада директорів центрів зайнятості Луганської області
29 січня в Старобільському районному центрі зайнятості відбулась нарада директорів центрів зайнятості Луганської області щодо підсумків роботи служби у 2014 році та перспектив її діяльності в сучасних умовах (Луганський ОЦЗ)
далi »
31.01.2015
Презентовано проект для жінок-переселенок
У приміщенні Чернівецької обласної державної адміністрації відбулася конференція "Нагальні потреби жінок переселенок - виклики сьогодення", у рамках якої було презентовано проект "Відкриття бізнес простору задля негативних викликів сьогодення" (Чернівецький ОЦЗ)
далi »
31.01.2015
На Канівщині для переселенців провели 25 виїзних акцій
Питання працевлаштування є одним із головних для кримчан та мешканців східних областей, котрі вимушені переїздити в інші регіони країни. Тому службою зайнятості постійно проводяться інформаційно-консультаційні заходи, що сприяють працевлаштуванню цієї категорії громадян (Черкаський ОЦЗ)
далi »
31.01.2015
Підбили підсумки, визначили пріоритети
Про пріоритетні напрямки роботи та основні завдання Хмельницької обласної служби зайнятості на 2015 рік говорили на підсумковій нараді в обласному центрі зайнятості (Хмельницький ОЦЗ)
далi »
31.01.2015
Налагоджуємо співпрацю з соціальними партнерами
29 січня директор Чаплинського районного центру зайнятості В. Богачова зібрала за "круглим столом" вже діючих та нових соціальних партнерів з метою узгодження плану роботи соціально-психологічного тренінгового центру (Херсонський ОЦЗ)
далi »
31.01.2015
Зустріч, важлива для успішної співпраці
Семінар для фізичних осіб-підприємців відбувся 29 січня в Демидівському районному центрі зайнятості. Проведення заходу пов'язане із внесенням змін до деяких законодавчих актів України щодо легалізації фонду оплати праці (Рівненський ОЦЗ)
далi »
31.01.2015
Професію будуть обирати усвідомлено
Виїзний профорієнтаційний захід провели 28 січня фахівці Сарненського районного центру зайнятості у Глушицькій ЗОШ (Рівненський ОЦЗ)
далi »
31.01.2015
Міні-ярмарок вакансій в Біляївському центрі зайнятості
З метою працевлаштування осіб, які втратили роботу, підвищення престижу робітничих професій та налагодження співпраці Біляївського районного центру зайнятості з підприємствами району 29 січня 2015 року відбувся міні-ярмарок вакансій (Одеський ОЦЗ)
далi »
31.01.2015
Кваліфіковані працівники - успішне підприємство
В Біловодському районному центрі зайнятості відбулося засідання "Круглого столу" на тему: "Кваліфіковані працівники - успішне підприємство" (Луганський ОЦЗ)
далi »
31.01.2015
Про вибір майбутньої професії випускниками та їхніми батьками
Для учнівської молоді та їхніх батьків Компаніївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів районним центром зайнятості проведено профорієнтаційну акцію (Кіровоградський ОЦЗ)
далi »