26 липня 2014
На головну Що нового? Карта порталу Робота в Україні
Веб-сайти РегЦЗ
Пошук
по цьому порталу
по мережі сайтів
Розширений пошук
Логін
Пароль
Увійти  


Головна » Прес-центр » Новини

Додаток 1
 
17.02.2009 версія для друку
Додаток 1

Щодо виплати допомоги по безробіттю звільненим за пунктом 1 статті 36 Кодексу законів про працю України «За згодою сторін»

 

До прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення» особам, які звільнилися за згодою сторін, допомога по безробіттю виплачувалася з 8-го дня після реєстрації в центрі зайнятості. Виплата допомоги по безробіттю розпочиналася з 91-го дня для застрахованих осіб, звільнених за власним бажанням без поважних причин.

В умовах значного погіршення фінансово-економічного стану підприємств внаслідок кризи, роботодавці, пристосовуючись до нових умов, оптимізують чисельність працівників та масово їх звільнюють. При цьому переважна більшість роботодавців вдається до порушення трудових прав працівників саме при їх звільненні.

Так, внаслідок загального економічного спаду основною причиною звільнення працівників об'єктивно є скорочення штату або реорганізація через зменшення обсягів виробництва, звуження обсягів продажу тощо. Але, відповідно до чинного трудового законодавства, у такому разі роботодавець має розпочати тривалу процедуру, яка забезпечує захист трудових прав громадян та їхній соціальний захист. Це попередження про майбутнє вивільнення не пізніше, ніж за 2 місяці до вивільнення, самого працівника та державної служби зайнятості, що дає працівнику можливість мати час на пошуки наступної роботи. Крім того, роботодавець повинен запропонувати працівникові, якщо це можливо, іншу роботу на цьому ж підприємстві, а в разі фактичного вивільнення –виплатити працівнику вихідну допомогу в розмірі, не меншому від середнього місячного заробітку.

Щоб уникнути проведення таких заходів і не виплачувати вихідну допомогу, роботодавці практично вводять в оману своїх працівників –називають причиною звільнення скорочення чисельності, а вимагають від працівників написати заяву про звільнення «за згодою сторін».

Проте насправді розірвання трудового договору за згодою сторін не можна вважати втратою роботи з незалежних від застрахованих осіб обставин, оскільки в даному випадку існує волевиявлення особи щодо припинення трудових відносин. Згода особи на таке звільнення не має обставин, які змушують працівника припиняти трудові відносини, як, наприклад, розірвання трудового договору за ініціативою працівника у зв'язку з неможливістю виконувати трудову функцію через стан здоров'я тощо.

Звільнення роботодавцем працівників «за згодою сторін» дуже часто відбувається на другий день після підписання працівником заяви. Тобто роботодавці ставлять працівника «перед фактом», позбавляючи його можливості розпочати пошуки роботи ще до звільнення. Крім того, до прийняття антикризового закону аргументом для працівників щодо переваги звільнення за цією причиною було те, що вони матимуть право на допомогу по безробіттю на таких самих умовах, як і працівники, звільнені за скороченням штату (тобто згідно з пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України).

Навіть у кризові 1990-ті роки чисельність працівників, вивільнених за скороченням штату, які реєструвалися у службі зайнятості, складала до 30% загальної чисельності зареєстрованих. А вже у IV кварталі 2008 року таких осіб було лише 2% проти 51,3% звільнених за згодою сторін.

Таким чином, вилучення з переліку причин втрати роботи з незалежних від застрахованої особи обставин припинення трудового договору відповідно до пункту 1 статті 36 КЗпП є своєчасним та забезпечуватиме посилення відповідальності роботодавця за дотриманням трудового законодавства, стимулюватиме роботодавців до забезпечення закріплених у Кодексі законів про працю України гарантій працівникам, які підлягають вивільненню.

Оскільки звільнення за згодою сторін за своєю правовою природою передбачає виявлення працівником свого бажання припинити трудові відносини і є схожим до звільнення за власним бажанням, антикризовим законом забезпечено усунення дискримінації між порядком отримання допомоги по безробіттю особами, звільненими з останнього місця роботи за власним бажанням та за згодою сторін. Цією законодавчою нормою також посилено відповідальність особи за настання у неї страхового випадку (безробіття) внаслідок її умисних дій.

Одним із завдань прийняття антикризового закону було запобігання зловживанням при одержанні допомоги по безробіттю. Проте навіть внесення таких змін не дозволило уникнути всіх зловживань у цій сфері. Так, особи, які звільнилися після набрання чинності антикризовим законом, з метою отримання допомоги по безробіттю з 8-го дня укладають строкові трудові договори, наприклад на 2 робочі дні, і звільняються за п.2. ст. 36 КЗПП України – у зв'язку із закінченням строку дії договору.

Отже, працівники мають право і повинні наполягати, у разі змін в організації виробництва і праці на підприємстві, де вони працюють, на звільненні саме за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України. У разі незаконного звільнення вони можуть захистити свої права в суді.

 

Новини з Веб-сайтів РегЦЗ
25.07.2014
Підбили підсумки та визначили пріоритети
Підведення підсумків діяльності Чернігівської обласної служби зайнятості у І півріччі 2014 року та обговорення удосконалення механізмів сприяння активній зайнятості населення відбулося 23 липня (Чернігівський ОЦЗ)
далi »
25.07.2014
Мобільні послуги для переселенців
Мобільний центр профорієнтації завітав у місця, де в Умані мешкають переселенці зі східних областей України (Черкаський ОЦЗ)
далi »
25.07.2014
Якісні послуги - пріоритетне завдання
На базі Хмельницького обласного центру зайнятості відбулася підсумкова нарада з елементами навчання за участю керівного складу обласного та директорів базових центрів зайнятості (Хмельницький ОЦЗ)
далi »
25.07.2014
Служба зайнятості знайомить переселенців з пропозиціями сезонних робіт
Спеціалістами Скадовського районного центру зайнятості кожного тижня проводиться виїзний інформаційно-консультаційний захід у пансіонаті "Південний", де знайшли тимчасовий притулок приїжджі з зони АТО на сході України (Херсонський ОЦЗ)
далi »
25.07.2014
Будуємо професійне майбутнє з дитинства
У позаміському закладі оздоровлення та відпочинку "Ялинка" фахівці Харківського обласного спільно з фахівцями Валківського районного центрів зайнятості провели профінформаційний захід "Велика перерва" для школярів, які відпочивають у таборі (Харківський ОЦЗ)
далi »
25.07.2014
Зустрічаємо переселенців
22 липня фахівці центру зайнятості провели виїзну акцію на території вокзалу залізничної станції Миргород спільно з представниками управління праці та соціального захисту населення та житлово - комунального господарства (Полтавський ОЦЗ)
далi »
25.07.2014
Не залишаємось осторонь проблем переселенців
З метою забезпечення безперешкодного надання соціальних послуг особам, які приїхали з АР Крим, Донецької та Луганської областей було проведено нараду при голові Миколаївської райдержадміністрації (Одеський ОЦЗ)
далi »
25.07.2014
"Не залишимо в біді на самоті"
Під таким гаслом Центральним районним центром зайнятості 23 липня була проведена виїзна акція для переселенців у найбільш густонаселеному мікрорайоні м.Миколаєва на території Торгівельного центру "Магелан" (Миколаївський ОЦЗ)
далi »
25.07.2014
Діловий візит до відпочивальників "Росинки"
Щоби зустрітися з понад 170 юними відпочивальниками, фахівці місцевого центру зайнятості організували виїзну акцію (Львівський ОЦЗ)
далi »
25.07.2014
Виїзна акція для мешканців села Макарьово
Спеціалісти Мукачівського районного центру зайнятості провели виїзну акцію для мешканців села Макарьово з використанням мобільного центру зайнятості (Закарпатський ОЦЗ)
далi »
25.07.2014
Досвід та поради успішних підприємців
В Макіївці з початку 2014 року 45 осіб отримали одноразову виплату допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності (Донецький ОЦЗ)
далi »