20 серпня 2014
На головну Що нового? Карта порталу Робота в Україні
Веб-сайти РегЦЗ
Пошук
по цьому порталу
по мережі сайтів
Розширений пошук
Логін
Пароль
Увійти  


Головна » Прес-центр » Новини

Додаток 1
 
17.02.2009 версія для друку
Додаток 1

Щодо виплати допомоги по безробіттю звільненим за пунктом 1 статті 36 Кодексу законів про працю України «За згодою сторін»

 

До прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення» особам, які звільнилися за згодою сторін, допомога по безробіттю виплачувалася з 8-го дня після реєстрації в центрі зайнятості. Виплата допомоги по безробіттю розпочиналася з 91-го дня для застрахованих осіб, звільнених за власним бажанням без поважних причин.

В умовах значного погіршення фінансово-економічного стану підприємств внаслідок кризи, роботодавці, пристосовуючись до нових умов, оптимізують чисельність працівників та масово їх звільнюють. При цьому переважна більшість роботодавців вдається до порушення трудових прав працівників саме при їх звільненні.

Так, внаслідок загального економічного спаду основною причиною звільнення працівників об'єктивно є скорочення штату або реорганізація через зменшення обсягів виробництва, звуження обсягів продажу тощо. Але, відповідно до чинного трудового законодавства, у такому разі роботодавець має розпочати тривалу процедуру, яка забезпечує захист трудових прав громадян та їхній соціальний захист. Це попередження про майбутнє вивільнення не пізніше, ніж за 2 місяці до вивільнення, самого працівника та державної служби зайнятості, що дає працівнику можливість мати час на пошуки наступної роботи. Крім того, роботодавець повинен запропонувати працівникові, якщо це можливо, іншу роботу на цьому ж підприємстві, а в разі фактичного вивільнення –виплатити працівнику вихідну допомогу в розмірі, не меншому від середнього місячного заробітку.

Щоб уникнути проведення таких заходів і не виплачувати вихідну допомогу, роботодавці практично вводять в оману своїх працівників –називають причиною звільнення скорочення чисельності, а вимагають від працівників написати заяву про звільнення «за згодою сторін».

Проте насправді розірвання трудового договору за згодою сторін не можна вважати втратою роботи з незалежних від застрахованих осіб обставин, оскільки в даному випадку існує волевиявлення особи щодо припинення трудових відносин. Згода особи на таке звільнення не має обставин, які змушують працівника припиняти трудові відносини, як, наприклад, розірвання трудового договору за ініціативою працівника у зв'язку з неможливістю виконувати трудову функцію через стан здоров'я тощо.

Звільнення роботодавцем працівників «за згодою сторін» дуже часто відбувається на другий день після підписання працівником заяви. Тобто роботодавці ставлять працівника «перед фактом», позбавляючи його можливості розпочати пошуки роботи ще до звільнення. Крім того, до прийняття антикризового закону аргументом для працівників щодо переваги звільнення за цією причиною було те, що вони матимуть право на допомогу по безробіттю на таких самих умовах, як і працівники, звільнені за скороченням штату (тобто згідно з пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України).

Навіть у кризові 1990-ті роки чисельність працівників, вивільнених за скороченням штату, які реєструвалися у службі зайнятості, складала до 30% загальної чисельності зареєстрованих. А вже у IV кварталі 2008 року таких осіб було лише 2% проти 51,3% звільнених за згодою сторін.

Таким чином, вилучення з переліку причин втрати роботи з незалежних від застрахованої особи обставин припинення трудового договору відповідно до пункту 1 статті 36 КЗпП є своєчасним та забезпечуватиме посилення відповідальності роботодавця за дотриманням трудового законодавства, стимулюватиме роботодавців до забезпечення закріплених у Кодексі законів про працю України гарантій працівникам, які підлягають вивільненню.

Оскільки звільнення за згодою сторін за своєю правовою природою передбачає виявлення працівником свого бажання припинити трудові відносини і є схожим до звільнення за власним бажанням, антикризовим законом забезпечено усунення дискримінації між порядком отримання допомоги по безробіттю особами, звільненими з останнього місця роботи за власним бажанням та за згодою сторін. Цією законодавчою нормою також посилено відповідальність особи за настання у неї страхового випадку (безробіття) внаслідок її умисних дій.

Одним із завдань прийняття антикризового закону було запобігання зловживанням при одержанні допомоги по безробіттю. Проте навіть внесення таких змін не дозволило уникнути всіх зловживань у цій сфері. Так, особи, які звільнилися після набрання чинності антикризовим законом, з метою отримання допомоги по безробіттю з 8-го дня укладають строкові трудові договори, наприклад на 2 робочі дні, і звільняються за п.2. ст. 36 КЗПП України – у зв'язку із закінченням строку дії договору.

Отже, працівники мають право і повинні наполягати, у разі змін в організації виробництва і праці на підприємстві, де вони працюють, на звільненні саме за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України. У разі незаконного звільнення вони можуть захистити свої права в суді.

 

Новини з Веб-сайтів РегЦЗ
20.08.2014
Черкаські міндоходівці допомогли легалізуватися 167 найманим працівникам
У Черкасах триває операція "Урожай - 2014", мета якої - упередження, руйнування і недопущення використання схем ухилення від оподаткування, формування фіктивного кредиту суб'єктами господарювання, які здійснюють операції з сільськогосподарською продукцією (Черкаський ОЦЗ)
далi »
20.08.2014
Від серця - до серця!
Спеціалісти Ізюмського міськрайонного центру зайнятості провели інформаційний захід з використанням мобільного центру служби зайнятості в м. Ізюм біля автовокзалу (Харківський ОЦЗ)
далi »
20.08.2014
"НІ!" торгівлі "живим товаром"
З метою запобігання домашньому насильству, протидії торгівлі людьми у гендерному центрі Тернопільського міськрайонного центру зайнятості відбулося чергове засідання жіночого клубу "Гармонія" (Тернопільський ОЦЗ)
далi »
20.08.2014
Працевлаштування неповнолітніх на порядку денному
Нещодавно на засіданні Снігурівської районної комісії з питань захисту прав дітей за ініціативою районного центру зайнятості розглядалося питання пошуку роботи неповнолітньої особи, яка перебуває на обліку (Миколаївський ОЦЗ)
далi »
20.08.2014
Актуальна зустріч
18 серпня в Центральному районному центрі зайнятості міста Миколаєва відбулася чергова зустріч з представниками профспілок підприємств, на яких планується вивільнення працівників (Миколаївський ОЦЗ)
далi »
20.08.2014
Державні кошти - під пильним контролем
Фахівці Стрийського міськрайонного центру зайнятості співпрацюють з державними реєстраторами, районним і міським управліннями праці та соціального захисту населення, органами Державної податкової служби, Пенсійного фонду України (Львівський ОЦЗ)
далi »
20.08.2014
Виїзна акція центру зайнятості для сільських мешканців
Для мешканців села Пологи-Вергуни відбулася виїзна акція Переяслав-Хмельницького центру зайнятості із використанням мобільного центру професійної орієнтації (Київський ОЦЗ)
далi »
20.08.2014
Подолання гендерних стереотипів на шляху до працевлаштування
Застарілі гендерні стереотипи перешкоджають успішній професійній діяльності (Кіровоградський ОЦЗ)
далi »
20.08.2014
Служба зайнятості Олександрівського району пропонує населенню
З метою презентації послуг служби зайнятості для зайнятого та незайнятого населення, формування позитивного іміджу служби зайнятості цього тижня в приміщенні Олександрівського районного центру зайнятості відбувся День відкритих дверей (Донецький ОЦЗ)
далi »
20.08.2014
Провели зустріч з роботодавцями, представниками профспілок
14 серпня Косівським районним центром зайнятості проведено зустріч з роботодавцями, представниками профспілок (Івано-Франківський ОЦЗ)
далi »
19.08.2014
Орієнтуємо на самозайнятість
Минулого тижня в Корюківському РЦЗ відбувся День відкритих дверей для безробітних, які зацікавилися можливістю започаткування власної справи за сприяння служби зайнятості (Чернігівський ОЦЗ)
далi »