26 листопада 2014
На головну Що нового? Карта порталу Робота в Україні
Веб-сайти РегЦЗ
Пошук
по цьому порталу
по мережі сайтів
Розширений пошук
Логін
Пароль
Увійти  


Головна » Прес-центр » Новини

Додаток 1
 
17.02.2009 версія для друку
Додаток 1

Щодо виплати допомоги по безробіттю звільненим за пунктом 1 статті 36 Кодексу законів про працю України «За згодою сторін»

 

До прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення» особам, які звільнилися за згодою сторін, допомога по безробіттю виплачувалася з 8-го дня після реєстрації в центрі зайнятості. Виплата допомоги по безробіттю розпочиналася з 91-го дня для застрахованих осіб, звільнених за власним бажанням без поважних причин.

В умовах значного погіршення фінансово-економічного стану підприємств внаслідок кризи, роботодавці, пристосовуючись до нових умов, оптимізують чисельність працівників та масово їх звільнюють. При цьому переважна більшість роботодавців вдається до порушення трудових прав працівників саме при їх звільненні.

Так, внаслідок загального економічного спаду основною причиною звільнення працівників об'єктивно є скорочення штату або реорганізація через зменшення обсягів виробництва, звуження обсягів продажу тощо. Але, відповідно до чинного трудового законодавства, у такому разі роботодавець має розпочати тривалу процедуру, яка забезпечує захист трудових прав громадян та їхній соціальний захист. Це попередження про майбутнє вивільнення не пізніше, ніж за 2 місяці до вивільнення, самого працівника та державної служби зайнятості, що дає працівнику можливість мати час на пошуки наступної роботи. Крім того, роботодавець повинен запропонувати працівникові, якщо це можливо, іншу роботу на цьому ж підприємстві, а в разі фактичного вивільнення –виплатити працівнику вихідну допомогу в розмірі, не меншому від середнього місячного заробітку.

Щоб уникнути проведення таких заходів і не виплачувати вихідну допомогу, роботодавці практично вводять в оману своїх працівників –називають причиною звільнення скорочення чисельності, а вимагають від працівників написати заяву про звільнення «за згодою сторін».

Проте насправді розірвання трудового договору за згодою сторін не можна вважати втратою роботи з незалежних від застрахованих осіб обставин, оскільки в даному випадку існує волевиявлення особи щодо припинення трудових відносин. Згода особи на таке звільнення не має обставин, які змушують працівника припиняти трудові відносини, як, наприклад, розірвання трудового договору за ініціативою працівника у зв'язку з неможливістю виконувати трудову функцію через стан здоров'я тощо.

Звільнення роботодавцем працівників «за згодою сторін» дуже часто відбувається на другий день після підписання працівником заяви. Тобто роботодавці ставлять працівника «перед фактом», позбавляючи його можливості розпочати пошуки роботи ще до звільнення. Крім того, до прийняття антикризового закону аргументом для працівників щодо переваги звільнення за цією причиною було те, що вони матимуть право на допомогу по безробіттю на таких самих умовах, як і працівники, звільнені за скороченням штату (тобто згідно з пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України).

Навіть у кризові 1990-ті роки чисельність працівників, вивільнених за скороченням штату, які реєструвалися у службі зайнятості, складала до 30% загальної чисельності зареєстрованих. А вже у IV кварталі 2008 року таких осіб було лише 2% проти 51,3% звільнених за згодою сторін.

Таким чином, вилучення з переліку причин втрати роботи з незалежних від застрахованої особи обставин припинення трудового договору відповідно до пункту 1 статті 36 КЗпП є своєчасним та забезпечуватиме посилення відповідальності роботодавця за дотриманням трудового законодавства, стимулюватиме роботодавців до забезпечення закріплених у Кодексі законів про працю України гарантій працівникам, які підлягають вивільненню.

Оскільки звільнення за згодою сторін за своєю правовою природою передбачає виявлення працівником свого бажання припинити трудові відносини і є схожим до звільнення за власним бажанням, антикризовим законом забезпечено усунення дискримінації між порядком отримання допомоги по безробіттю особами, звільненими з останнього місця роботи за власним бажанням та за згодою сторін. Цією законодавчою нормою також посилено відповідальність особи за настання у неї страхового випадку (безробіття) внаслідок її умисних дій.

Одним із завдань прийняття антикризового закону було запобігання зловживанням при одержанні допомоги по безробіттю. Проте навіть внесення таких змін не дозволило уникнути всіх зловживань у цій сфері. Так, особи, які звільнилися після набрання чинності антикризовим законом, з метою отримання допомоги по безробіттю з 8-го дня укладають строкові трудові договори, наприклад на 2 робочі дні, і звільняються за п.2. ст. 36 КЗПП України – у зв'язку із закінченням строку дії договору.

Отже, працівники мають право і повинні наполягати, у разі змін в організації виробництва і праці на підприємстві, де вони працюють, на звільненні саме за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України. У разі незаконного звільнення вони можуть захистити свої права в суді.

 

Новини з Веб-сайтів РегЦЗ
25.11.2014
Семiнар-нарада
24 листопада в приміщенні Запорізького ОЦЗ пройшов семінар-нарада за участю заступників директорів, заступників директорів - начальників відділів надання соціальних послуг ЦЗ (Запорiзький ОЦЗ)
далi »
25.11.2014
Молодь на ринку праці
Надвірнянським РЦЗ проведено інформаційний семінар для безробітних громадян на тему: "Молодь на ринку праці" (Iвано-Франкiвський ОЦЗ)
далi »
25.11.2014
Вибір професії - важливе рішення юності
В рамках співпраці Київського МЦЗ та Міської спеціалізованої молодіжної бібліотеки "Молода гвардія" проводиться профорієнтаційний проект для учнівської молоді "Планування кар'єри. Максимум користі, мінімум помилок" (Київського МЦЗ)
далi »
25.11.2014
Один день з життя переселенців на Одещині
Щоденно в МРЦЗ Одеської області реєструється 10-11 переселенців. Для прикладу, в п'ятницю 21 листопада, у пошуку роботи звернулось 6 переселенців (Одеський ОЦЗ)
далi »
25.11.2014
Проблеми працевлаштування iнвалiдiв
У Борщівському РЦЗ відбувся семінар з соціальними партнерами "Надання соціальних послуг особам з інвалідністю" (Тернопiльський ОЦЗ)
далi »
25.11.2014
Підтримка неконкурентоздатних - соціальна політика держави
Шляхи співпраці з питань працевлаштування осіб, які не здатні на рівних конкурувати на ринку праці - питання, що були розглянуті під час зустрічі з роботодавцями у Томаківському РЦЗ (Днiпропетровський ОЦЗ)
далi »
25.11.2014
Якісно, стильно та доступно
З початку року в Міжгірському центрі зайнятості власну справу вiдкрили 28 безробітних (Закарпатський ОЦЗ)
далi »
25.11.2014
Тиждень зайнятості інвалідів
З метою підвищення ефективності надання соціальних послуг, спрямованих на сприяння трудовій реабілітації осіб з інвалідністю, проводиться загальнообласна акція "Тиждень зайнятості інвалідів" (Запорiзький ОЦЗ)
далi »
25.11.2014
Результати співпраці - відчутні
За майже 24-літню історію з часу створення служби зайнятості України вигоду від її діяльност відчули не тільки пошуковці роботи, але й сотні фірм, компаній, підприємців (Львiвський ОЦЗ)
далi »
25.11.2014
Альтернатива постійній зайнятості
З 13 безробітних - 9 виявили бажання взяти участь у громадських роботах - такий результат проведеного в Березанському РЦЗ міні-ярмарку вакансій (Миколаївський ОЦЗ)
далi »
25.11.2014
Вихованцям ПТНЗ - особливу увагу
Під час заходу "Поринь у світ професій", учні випускних груп, які незабаром отримають посвідчення кухарів, електрогазозварників і електромонтерів, дізналися про зміст соціальних послуг служби зайнятості (Одеський ОЦЗ)
далi »