4 березня 2015
На головну Що нового? Карта порталу Робота в Україні
Веб-сайти РегЦЗ
Пошук
по цьому порталу
по мережі сайтів
Розширений пошук
Логін
Пароль
Увійти  


Головна » Прес-центр » Новини

Додаток 1
 
17.02.2009 версія для друку
Додаток 1

Щодо виплати допомоги по безробіттю звільненим за пунктом 1 статті 36 Кодексу законів про працю України «За згодою сторін»

 

До прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення» особам, які звільнилися за згодою сторін, допомога по безробіттю виплачувалася з 8-го дня після реєстрації в центрі зайнятості. Виплата допомоги по безробіттю розпочиналася з 91-го дня для застрахованих осіб, звільнених за власним бажанням без поважних причин.

В умовах значного погіршення фінансово-економічного стану підприємств внаслідок кризи, роботодавці, пристосовуючись до нових умов, оптимізують чисельність працівників та масово їх звільнюють. При цьому переважна більшість роботодавців вдається до порушення трудових прав працівників саме при їх звільненні.

Так, внаслідок загального економічного спаду основною причиною звільнення працівників об'єктивно є скорочення штату або реорганізація через зменшення обсягів виробництва, звуження обсягів продажу тощо. Але, відповідно до чинного трудового законодавства, у такому разі роботодавець має розпочати тривалу процедуру, яка забезпечує захист трудових прав громадян та їхній соціальний захист. Це попередження про майбутнє вивільнення не пізніше, ніж за 2 місяці до вивільнення, самого працівника та державної служби зайнятості, що дає працівнику можливість мати час на пошуки наступної роботи. Крім того, роботодавець повинен запропонувати працівникові, якщо це можливо, іншу роботу на цьому ж підприємстві, а в разі фактичного вивільнення –виплатити працівнику вихідну допомогу в розмірі, не меншому від середнього місячного заробітку.

Щоб уникнути проведення таких заходів і не виплачувати вихідну допомогу, роботодавці практично вводять в оману своїх працівників –називають причиною звільнення скорочення чисельності, а вимагають від працівників написати заяву про звільнення «за згодою сторін».

Проте насправді розірвання трудового договору за згодою сторін не можна вважати втратою роботи з незалежних від застрахованих осіб обставин, оскільки в даному випадку існує волевиявлення особи щодо припинення трудових відносин. Згода особи на таке звільнення не має обставин, які змушують працівника припиняти трудові відносини, як, наприклад, розірвання трудового договору за ініціативою працівника у зв'язку з неможливістю виконувати трудову функцію через стан здоров'я тощо.

Звільнення роботодавцем працівників «за згодою сторін» дуже часто відбувається на другий день після підписання працівником заяви. Тобто роботодавці ставлять працівника «перед фактом», позбавляючи його можливості розпочати пошуки роботи ще до звільнення. Крім того, до прийняття антикризового закону аргументом для працівників щодо переваги звільнення за цією причиною було те, що вони матимуть право на допомогу по безробіттю на таких самих умовах, як і працівники, звільнені за скороченням штату (тобто згідно з пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України).

Навіть у кризові 1990-ті роки чисельність працівників, вивільнених за скороченням штату, які реєструвалися у службі зайнятості, складала до 30% загальної чисельності зареєстрованих. А вже у IV кварталі 2008 року таких осіб було лише 2% проти 51,3% звільнених за згодою сторін.

Таким чином, вилучення з переліку причин втрати роботи з незалежних від застрахованої особи обставин припинення трудового договору відповідно до пункту 1 статті 36 КЗпП є своєчасним та забезпечуватиме посилення відповідальності роботодавця за дотриманням трудового законодавства, стимулюватиме роботодавців до забезпечення закріплених у Кодексі законів про працю України гарантій працівникам, які підлягають вивільненню.

Оскільки звільнення за згодою сторін за своєю правовою природою передбачає виявлення працівником свого бажання припинити трудові відносини і є схожим до звільнення за власним бажанням, антикризовим законом забезпечено усунення дискримінації між порядком отримання допомоги по безробіттю особами, звільненими з останнього місця роботи за власним бажанням та за згодою сторін. Цією законодавчою нормою також посилено відповідальність особи за настання у неї страхового випадку (безробіття) внаслідок її умисних дій.

Одним із завдань прийняття антикризового закону було запобігання зловживанням при одержанні допомоги по безробіттю. Проте навіть внесення таких змін не дозволило уникнути всіх зловживань у цій сфері. Так, особи, які звільнилися після набрання чинності антикризовим законом, з метою отримання допомоги по безробіттю з 8-го дня укладають строкові трудові договори, наприклад на 2 робочі дні, і звільняються за п.2. ст. 36 КЗПП України – у зв'язку із закінченням строку дії договору.

Отже, працівники мають право і повинні наполягати, у разі змін в організації виробництва і праці на підприємстві, де вони працюють, на звільненні саме за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України. У разі незаконного звільнення вони можуть захистити свої права в суді.

 

Новини з Веб-сайтів РегЦЗ
03.03.2015
Шляхи працевлаштування осіб з інвалідністю
26 лютого в приміщенні Глибоцького районного центру зайнятості проведено круглий стіл на тему: "Забезпечення прав вразливих категорій громадян" (Чернівецький ОЦЗ)
далi »
03.03.2015
"Сонце в долонях" надає психологічну допомогу переселенцям
На базі громадської організації "Волонтерських рух Буковини" створено відокремлений підрозділ "Сонце в долонях", який буде надавати психологічну допомогу переселенцям з АР Крим та зони проведення АТО (Чернівецький ОЦЗ)
далi »
03.03.2015
У прямому ефірі - про актуальні питання зайнятості жителів області
В прямому ефірі Черкаської державної телерадіокомпанії "Рось", який відбувся 27 лютого 2015 року, взяла участь перший заступник директора обласного центру зайнятості Марина Сорокіна (Черкаський ОЦЗ)
далi »
03.03.2015
Проект "Старт у професійне майбутнє" розпочато
На Шепетівщині розпочато профорієнтаційний проект Хмельницької обласної служби зайнятості "Старт у професійне майбутнє" (Хмельницький ОЦЗ)
далi »
03.03.2015
"Не шукайте щастя у чужих краях"
Такою була тема засідання жіночого клубу "Берегиня", що діє при Борщівському районному центрі зайнятості. Участь у засіданні взяла місцевий приватний підприємець Любов Бойко (Тернопільський ОЦЗ)
далi »
03.03.2015
"Час професіонала"
Лановецький районний центр зайнятості спільно з відділом освіти, молоді та спорту райдержадміністрації провели у місцевих школах інтелектуально-розважальну гру (Тернопільський ОЦЗ)
далi »
03.03.2015
Обираємо професійне майбутнє відповідально
Кролевецький районний центр зайнятості провів профорієнтаційний урок для учнів 10-11 класів Кролевецької загальноосвітньої школи №2 ім.М.Лукаша "Обираємо професійне майбутнє відповідально" (Сумський ОЦЗ)
далi »
03.03.2015
Психологічна підтримка для жінок-переселенок
Тренінг з психологічної підтримки провели в Рівненському міському центрі зайнятості для жінок-переселенок (Рівненський ОЦЗ)
далi »
03.03.2015
В інтересах людей з обмеженими фізичними можливостями
"Важливі фактори у вирішенні проблем зайнятості осіб з інвалідністю" - такою була тема круглого столу, засідання якого відбулося у Кривоозерському районному центрі зайнятості (Миколаївський ОЦЗ)
далi »
03.03.2015
Громадські роботи мотивують незайняте населення до праці
Питання організації громадських та інших робіт тимчасового характеру стало змістом ділової зустрічі, що відбулася в Новгородківському районному центрі зайнятості (Кiровоградський ОЦЗ)
далi »
03.03.2015
Психологічний тренінг для переселенців
На запрошення Криворізького міського центру зайнятості спеціалісти консалтингової компанії "Нова персона" провели серію психологічних тренінгів для безробітних внутрішньо переміщених осіб із зони АТО (Дніпропетровський ОЦЗ)
далi »