2 жовтня 2014
На головну Що нового? Карта порталу Робота в Україні
Веб-сайти РегЦЗ
Пошук
по цьому порталу
по мережі сайтів
Розширений пошук
Логін
Пароль
Увійти  


Головна » Прес-центр » Новини

Додаток 1
 
17.02.2009 версія для друку
Додаток 1

Щодо виплати допомоги по безробіттю звільненим за пунктом 1 статті 36 Кодексу законів про працю України «За згодою сторін»

 

До прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення» особам, які звільнилися за згодою сторін, допомога по безробіттю виплачувалася з 8-го дня після реєстрації в центрі зайнятості. Виплата допомоги по безробіттю розпочиналася з 91-го дня для застрахованих осіб, звільнених за власним бажанням без поважних причин.

В умовах значного погіршення фінансово-економічного стану підприємств внаслідок кризи, роботодавці, пристосовуючись до нових умов, оптимізують чисельність працівників та масово їх звільнюють. При цьому переважна більшість роботодавців вдається до порушення трудових прав працівників саме при їх звільненні.

Так, внаслідок загального економічного спаду основною причиною звільнення працівників об'єктивно є скорочення штату або реорганізація через зменшення обсягів виробництва, звуження обсягів продажу тощо. Але, відповідно до чинного трудового законодавства, у такому разі роботодавець має розпочати тривалу процедуру, яка забезпечує захист трудових прав громадян та їхній соціальний захист. Це попередження про майбутнє вивільнення не пізніше, ніж за 2 місяці до вивільнення, самого працівника та державної служби зайнятості, що дає працівнику можливість мати час на пошуки наступної роботи. Крім того, роботодавець повинен запропонувати працівникові, якщо це можливо, іншу роботу на цьому ж підприємстві, а в разі фактичного вивільнення –виплатити працівнику вихідну допомогу в розмірі, не меншому від середнього місячного заробітку.

Щоб уникнути проведення таких заходів і не виплачувати вихідну допомогу, роботодавці практично вводять в оману своїх працівників –називають причиною звільнення скорочення чисельності, а вимагають від працівників написати заяву про звільнення «за згодою сторін».

Проте насправді розірвання трудового договору за згодою сторін не можна вважати втратою роботи з незалежних від застрахованих осіб обставин, оскільки в даному випадку існує волевиявлення особи щодо припинення трудових відносин. Згода особи на таке звільнення не має обставин, які змушують працівника припиняти трудові відносини, як, наприклад, розірвання трудового договору за ініціативою працівника у зв'язку з неможливістю виконувати трудову функцію через стан здоров'я тощо.

Звільнення роботодавцем працівників «за згодою сторін» дуже часто відбувається на другий день після підписання працівником заяви. Тобто роботодавці ставлять працівника «перед фактом», позбавляючи його можливості розпочати пошуки роботи ще до звільнення. Крім того, до прийняття антикризового закону аргументом для працівників щодо переваги звільнення за цією причиною було те, що вони матимуть право на допомогу по безробіттю на таких самих умовах, як і працівники, звільнені за скороченням штату (тобто згідно з пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України).

Навіть у кризові 1990-ті роки чисельність працівників, вивільнених за скороченням штату, які реєструвалися у службі зайнятості, складала до 30% загальної чисельності зареєстрованих. А вже у IV кварталі 2008 року таких осіб було лише 2% проти 51,3% звільнених за згодою сторін.

Таким чином, вилучення з переліку причин втрати роботи з незалежних від застрахованої особи обставин припинення трудового договору відповідно до пункту 1 статті 36 КЗпП є своєчасним та забезпечуватиме посилення відповідальності роботодавця за дотриманням трудового законодавства, стимулюватиме роботодавців до забезпечення закріплених у Кодексі законів про працю України гарантій працівникам, які підлягають вивільненню.

Оскільки звільнення за згодою сторін за своєю правовою природою передбачає виявлення працівником свого бажання припинити трудові відносини і є схожим до звільнення за власним бажанням, антикризовим законом забезпечено усунення дискримінації між порядком отримання допомоги по безробіттю особами, звільненими з останнього місця роботи за власним бажанням та за згодою сторін. Цією законодавчою нормою також посилено відповідальність особи за настання у неї страхового випадку (безробіття) внаслідок її умисних дій.

Одним із завдань прийняття антикризового закону було запобігання зловживанням при одержанні допомоги по безробіттю. Проте навіть внесення таких змін не дозволило уникнути всіх зловживань у цій сфері. Так, особи, які звільнилися після набрання чинності антикризовим законом, з метою отримання допомоги по безробіттю з 8-го дня укладають строкові трудові договори, наприклад на 2 робочі дні, і звільняються за п.2. ст. 36 КЗПП України – у зв'язку із закінченням строку дії договору.

Отже, працівники мають право і повинні наполягати, у разі змін в організації виробництва і праці на підприємстві, де вони працюють, на звільненні саме за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України. У разі незаконного звільнення вони можуть захистити свої права в суді.

 

Новини з Веб-сайтів РегЦЗ
01.10.2014
Місячник професійної орієнтації молоді-2014
З 1 по 31 жовтня 2014 року обласна служба зайнятості проводить Місячник професійної орієнтації молоді (Чернівецький ОЦЗ)
далi »
01.10.2014
Громадські та тимчасові роботи - шлях до ефективної зайнятості
Фахівці Білозерської районної служби зайнятості усіляко допомагають безробітним знайти місце праці, в тому числі приділяють значну увагу питанням тимчасової зайнятості - громадським та тимчасовим роботам (Херсонський ОЦЗ)
далi »
01.10.2014
День Мостиського районного центру зайнятості
Започаткована влітку цього року нова форма комунікації керівництва Львівського обласного центру зайнятості з очільниками базових структур продовжується (Львівський ОЦЗ)
далi »
01.10.2014
Ми ті що готові вам допомогти
За допомогою до Павлоградської міськрайонної служби зайнятості продовжують звертатися переселенці з Луганської та Донецької областей (Дніпропетровський ОЦЗ)
далi »
01.10.2014
Подолання гендерних стереотипів на ринку праці
26 вересня в Городенківському районному центрі зайнятості спільно з службою у справах дітей райдержадміністрації проведено семінар з гендерних питань (Івано-Франківський ОЦЗ)
далi »
01.10.2014
Навчаються фахівці обласної служби зайнятості
25 вересня відбулося навчання спеціалістів міських, міськрайонних та районних центрів зайнятості Волині, які відповідають за організацію професійного навчання безробітних громадян (Волинський ОЦЗ)
далi »
01.10.2014
Допомога переселенцям у Черкаському районі
В Черкаському районі оселилися 198 вимушених переселенців із районів проведення антитерористичної операції та тимчасово окупованої території (Черкаський ОЦЗ)
далi »
01.10.2014
Презентували професію "Електрозварник"
Протягом 22-26 вересня Красилівський РЦЗ спільно з управлінням освіти, молоді та спорту РДА провели профорієнтаційні заходи (Хмельницький ОЦЗ)
далi »
01.10.2014
Обирай професію - обирай майбутнє
Мобільний центр професійної орієнтації державної служби зайнятості завітав у загальноосвітні школи сіл Розгадів та Кальне Зборівського району (Тернопільський ОЦЗ)
далi »
01.10.2014
Зустріч з переселенцями
У залі засідань сільської ради села Великі Гаї відбулась виїзна зустріч представників влади та місцевого самоврядування з 20 особами, котрі перемістилися з тимчасово окупованої території України та місць проведення антитерористичної операції (Тернопільський ОЦЗ)
далi »
01.10.2014
Проблемні питання вирішуємо разом
Днями фахівці Ренійського районного центру зайнятості провели зустріч із особами працездатного віку з числа вимушених переселенців, які виїхали з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції (Одеський ОЦЗ)
далi »