16 вересня 2014
На головну Що нового? Карта порталу Робота в Україні
Веб-сайти РегЦЗ
Пошук
по цьому порталу
по мережі сайтів
Розширений пошук
Логін
Пароль
Увійти  


Головна » Прес-центр » Новини

Додаток 1
 
17.02.2009 версія для друку
Додаток 1

Щодо виплати допомоги по безробіттю звільненим за пунктом 1 статті 36 Кодексу законів про працю України «За згодою сторін»

 

До прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення» особам, які звільнилися за згодою сторін, допомога по безробіттю виплачувалася з 8-го дня після реєстрації в центрі зайнятості. Виплата допомоги по безробіттю розпочиналася з 91-го дня для застрахованих осіб, звільнених за власним бажанням без поважних причин.

В умовах значного погіршення фінансово-економічного стану підприємств внаслідок кризи, роботодавці, пристосовуючись до нових умов, оптимізують чисельність працівників та масово їх звільнюють. При цьому переважна більшість роботодавців вдається до порушення трудових прав працівників саме при їх звільненні.

Так, внаслідок загального економічного спаду основною причиною звільнення працівників об'єктивно є скорочення штату або реорганізація через зменшення обсягів виробництва, звуження обсягів продажу тощо. Але, відповідно до чинного трудового законодавства, у такому разі роботодавець має розпочати тривалу процедуру, яка забезпечує захист трудових прав громадян та їхній соціальний захист. Це попередження про майбутнє вивільнення не пізніше, ніж за 2 місяці до вивільнення, самого працівника та державної служби зайнятості, що дає працівнику можливість мати час на пошуки наступної роботи. Крім того, роботодавець повинен запропонувати працівникові, якщо це можливо, іншу роботу на цьому ж підприємстві, а в разі фактичного вивільнення –виплатити працівнику вихідну допомогу в розмірі, не меншому від середнього місячного заробітку.

Щоб уникнути проведення таких заходів і не виплачувати вихідну допомогу, роботодавці практично вводять в оману своїх працівників –називають причиною звільнення скорочення чисельності, а вимагають від працівників написати заяву про звільнення «за згодою сторін».

Проте насправді розірвання трудового договору за згодою сторін не можна вважати втратою роботи з незалежних від застрахованих осіб обставин, оскільки в даному випадку існує волевиявлення особи щодо припинення трудових відносин. Згода особи на таке звільнення не має обставин, які змушують працівника припиняти трудові відносини, як, наприклад, розірвання трудового договору за ініціативою працівника у зв'язку з неможливістю виконувати трудову функцію через стан здоров'я тощо.

Звільнення роботодавцем працівників «за згодою сторін» дуже часто відбувається на другий день після підписання працівником заяви. Тобто роботодавці ставлять працівника «перед фактом», позбавляючи його можливості розпочати пошуки роботи ще до звільнення. Крім того, до прийняття антикризового закону аргументом для працівників щодо переваги звільнення за цією причиною було те, що вони матимуть право на допомогу по безробіттю на таких самих умовах, як і працівники, звільнені за скороченням штату (тобто згідно з пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України).

Навіть у кризові 1990-ті роки чисельність працівників, вивільнених за скороченням штату, які реєструвалися у службі зайнятості, складала до 30% загальної чисельності зареєстрованих. А вже у IV кварталі 2008 року таких осіб було лише 2% проти 51,3% звільнених за згодою сторін.

Таким чином, вилучення з переліку причин втрати роботи з незалежних від застрахованої особи обставин припинення трудового договору відповідно до пункту 1 статті 36 КЗпП є своєчасним та забезпечуватиме посилення відповідальності роботодавця за дотриманням трудового законодавства, стимулюватиме роботодавців до забезпечення закріплених у Кодексі законів про працю України гарантій працівникам, які підлягають вивільненню.

Оскільки звільнення за згодою сторін за своєю правовою природою передбачає виявлення працівником свого бажання припинити трудові відносини і є схожим до звільнення за власним бажанням, антикризовим законом забезпечено усунення дискримінації між порядком отримання допомоги по безробіттю особами, звільненими з останнього місця роботи за власним бажанням та за згодою сторін. Цією законодавчою нормою також посилено відповідальність особи за настання у неї страхового випадку (безробіття) внаслідок її умисних дій.

Одним із завдань прийняття антикризового закону було запобігання зловживанням при одержанні допомоги по безробіттю. Проте навіть внесення таких змін не дозволило уникнути всіх зловживань у цій сфері. Так, особи, які звільнилися після набрання чинності антикризовим законом, з метою отримання допомоги по безробіттю з 8-го дня укладають строкові трудові договори, наприклад на 2 робочі дні, і звільняються за п.2. ст. 36 КЗПП України – у зв'язку із закінченням строку дії договору.

Отже, працівники мають право і повинні наполягати, у разі змін в організації виробництва і праці на підприємстві, де вони працюють, на звільненні саме за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України. У разі незаконного звільнення вони можуть захистити свої права в суді.

 

Новини з Веб-сайтів РегЦЗ
16.09.2014
Після 45-ти вчитися не пізно
Перепідготовка та підвищення кваліфікації дає можливість працевлаштуватися в зрілому віці. При цьому витрати на освіту держава бере на себе (Черкаський ОЦЗ)
далi »
16.09.2014
Зустріч з представником Посольства США
На базі Хмельницького обласного центру зайнятості відбулася робоча зустріч із помічником аташе з питань культури Фонду сприяння демократії та Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні С.Решетовим (Хмельницький ОЦЗ)
далi »
16.09.2014
Виїзні акції
Спеціалісти Підволочиського районного центру зайнятості здійснили виїзні акції у загальноосвітні навчальні заклади сіл Галущинці та Жеребки (Тернопільський ОЦЗ)
далi »
16.09.2014
Круглий стіл з підприємцями провели у Гощі
"Підприємництво - основа зростання економіки району та зайнятості населення" - під такою назвою в Гощанському районному центрі зайнятості відбувся круглий стіл з роботодавцями (Рівненський ОЦЗ)
далi »
16.09.2014
Оцінка досягнутого. Обговорення нагального.Визначення завдань подальшого розвитку
11 вересня поточного року в Полтавському обласному центрі зайнятості відбувся семінар-навчання заступників директора - технологів - організаторів центрів зайнятості Полтавщини (Полтавський ОЦЗ)
далi »
16.09.2014
Інтерактивне "Місто професій" на карті Одеси
13 вересня на території парка ім. Т.Г.Шевченка з'явилося нове місто - інтерактивне "Місто професій" (Одеський ОЦЗ)
далi »
16.09.2014
Масовий захід "Місто професій"
Профорієнтаційна робота з учнівською молоддю - один з головних напрямків виховної роботи, яка спрямована на підготовку учнів до свідомого вибору професії, визначення свого місця у суспільстві (Одеський ОЦЗ)
далi »
16.09.2014
Розвивається бізнес - міцніє економіка, поліпшується добробут краян
Із кожним роком зростає роль підприємництва у розбудові економіки та суспільного життя. Позаяк малий бізнес насичує ринок товарами та послугами, слугує джерелом суттєвого наповнення місцевого бюджету (Львівський ОЦЗ)
далi »
16.09.2014
Інформуємо, консультуємо, роз`яснюємо
За яких умов випускники вищих навчальних закладів та професійно-технічних закладів можуть бути зареєстровані як безробітні в центрі зайнятості та отримувати допомогу по безробіттю (Кіровоградський ОЦЗ)
далi »
16.09.2014
Профорієнтація - запорука вдалого професійного вибору
Профороієнтаційні послуги для учнів Петрівсього навчально-виховного комплексу від Знам`янського міськрайонного центру зайнятості (Кіровоградський ОЦЗ)
далi »
16.09.2014
Запорізьким проспектом пройшов багатотисячний Марш Миру
Тисячі запоріжців пройшли центральним проспектом обласного центру на підтримку мирного плану Президента України Петра Порошенка (Запорізький ОЦЗ)
далi »