21 жовтня 2014
На головну Що нового? Карта порталу Робота в Україні
Веб-сайти РегЦЗ
Пошук
по цьому порталу
по мережі сайтів
Розширений пошук
Логін
Пароль
Увійти  


Головна » Прес-центр » Новини

Додаток 1
 
17.02.2009 версія для друку
Додаток 1

Щодо виплати допомоги по безробіттю звільненим за пунктом 1 статті 36 Кодексу законів про працю України «За згодою сторін»

 

До прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення» особам, які звільнилися за згодою сторін, допомога по безробіттю виплачувалася з 8-го дня після реєстрації в центрі зайнятості. Виплата допомоги по безробіттю розпочиналася з 91-го дня для застрахованих осіб, звільнених за власним бажанням без поважних причин.

В умовах значного погіршення фінансово-економічного стану підприємств внаслідок кризи, роботодавці, пристосовуючись до нових умов, оптимізують чисельність працівників та масово їх звільнюють. При цьому переважна більшість роботодавців вдається до порушення трудових прав працівників саме при їх звільненні.

Так, внаслідок загального економічного спаду основною причиною звільнення працівників об'єктивно є скорочення штату або реорганізація через зменшення обсягів виробництва, звуження обсягів продажу тощо. Але, відповідно до чинного трудового законодавства, у такому разі роботодавець має розпочати тривалу процедуру, яка забезпечує захист трудових прав громадян та їхній соціальний захист. Це попередження про майбутнє вивільнення не пізніше, ніж за 2 місяці до вивільнення, самого працівника та державної служби зайнятості, що дає працівнику можливість мати час на пошуки наступної роботи. Крім того, роботодавець повинен запропонувати працівникові, якщо це можливо, іншу роботу на цьому ж підприємстві, а в разі фактичного вивільнення –виплатити працівнику вихідну допомогу в розмірі, не меншому від середнього місячного заробітку.

Щоб уникнути проведення таких заходів і не виплачувати вихідну допомогу, роботодавці практично вводять в оману своїх працівників –називають причиною звільнення скорочення чисельності, а вимагають від працівників написати заяву про звільнення «за згодою сторін».

Проте насправді розірвання трудового договору за згодою сторін не можна вважати втратою роботи з незалежних від застрахованих осіб обставин, оскільки в даному випадку існує волевиявлення особи щодо припинення трудових відносин. Згода особи на таке звільнення не має обставин, які змушують працівника припиняти трудові відносини, як, наприклад, розірвання трудового договору за ініціативою працівника у зв'язку з неможливістю виконувати трудову функцію через стан здоров'я тощо.

Звільнення роботодавцем працівників «за згодою сторін» дуже часто відбувається на другий день після підписання працівником заяви. Тобто роботодавці ставлять працівника «перед фактом», позбавляючи його можливості розпочати пошуки роботи ще до звільнення. Крім того, до прийняття антикризового закону аргументом для працівників щодо переваги звільнення за цією причиною було те, що вони матимуть право на допомогу по безробіттю на таких самих умовах, як і працівники, звільнені за скороченням штату (тобто згідно з пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України).

Навіть у кризові 1990-ті роки чисельність працівників, вивільнених за скороченням штату, які реєструвалися у службі зайнятості, складала до 30% загальної чисельності зареєстрованих. А вже у IV кварталі 2008 року таких осіб було лише 2% проти 51,3% звільнених за згодою сторін.

Таким чином, вилучення з переліку причин втрати роботи з незалежних від застрахованої особи обставин припинення трудового договору відповідно до пункту 1 статті 36 КЗпП є своєчасним та забезпечуватиме посилення відповідальності роботодавця за дотриманням трудового законодавства, стимулюватиме роботодавців до забезпечення закріплених у Кодексі законів про працю України гарантій працівникам, які підлягають вивільненню.

Оскільки звільнення за згодою сторін за своєю правовою природою передбачає виявлення працівником свого бажання припинити трудові відносини і є схожим до звільнення за власним бажанням, антикризовим законом забезпечено усунення дискримінації між порядком отримання допомоги по безробіттю особами, звільненими з останнього місця роботи за власним бажанням та за згодою сторін. Цією законодавчою нормою також посилено відповідальність особи за настання у неї страхового випадку (безробіття) внаслідок її умисних дій.

Одним із завдань прийняття антикризового закону було запобігання зловживанням при одержанні допомоги по безробіттю. Проте навіть внесення таких змін не дозволило уникнути всіх зловживань у цій сфері. Так, особи, які звільнилися після набрання чинності антикризовим законом, з метою отримання допомоги по безробіттю з 8-го дня укладають строкові трудові договори, наприклад на 2 робочі дні, і звільняються за п.2. ст. 36 КЗПП України – у зв'язку із закінченням строку дії договору.

Отже, працівники мають право і повинні наполягати, у разі змін в організації виробництва і праці на підприємстві, де вони працюють, на звільненні саме за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України. У разі незаконного звільнення вони можуть захистити свої права в суді.

 

Новини з Веб-сайтів РегЦЗ
20.10.2014
Турбота про молодь - інвестиція в майбутнє
Нещодавно проведено презентацію Глибоцького професійного ліцею. На захід запрошено безробітну молодь та представників навчального закладу (Чернівецький ОЦЗ)
далi »
20.10.2014
Екскурсія на пекарню
З нагоди святкування Дня працівника харчової промисловості Деражнянський РЦЗ організував професіографічну екскурсію для учнів 9 класів шкіл міста на пекарню приватного підприємця Ковальчука А.А. (Хмельницький ОЦЗ)
далi »
20.10.2014
Власна справа - шлях до незалежності
У Старокостянтинівському міськрайонному центрі зайнятості відбувся семінар для безробітної молоді "Від бізнес-ідеї - до власної справи" (Хмельницький ОЦЗ)
далi »
20.10.2014
Не опускати рук, а шукати роботу
З метою інформування тимчасових переселенців про послуги служби зайнятості у м. Вовчанськ відбувся ярмарок вакансій з використанням мобільного центру професійної орієнтації (Харківський ОЦЗ)
далi »
20.10.2014
Я і моя майбутня професія - кухар!
В Лебединському міськрайонному центрі зайнятості 16 жовтня проведена презентація курсів навчання професії кухар (Сумський ОЦЗ)
далi »
20.10.2014
Мистецтво ковальства та лозоплетіння стали окрасою свята
На свято Покрови Пресвятої Богородиці Гощанський районний центр зайнятості презентував загалу цікаві виставки виробів ковальського мистецтва та лозоплетіння і фотовиставку "Зона АТО - східний фронт" (Рівненський ОЦЗ)
далi »
20.10.2014
Орієнтуємо на самозайнятість
За 9 місяців 2014 року за сприянням Великомихайлівського центру зайнятості 12 безробітних громадян отримали одноразову виплату допомоги по безробіттю для організації власної справи та успішно працюють (Одеський ОЦЗ)
далi »
20.10.2014
Баланс у відношеннях: стрес та адаптація до нових умов
В Миколаївському обласному центрі зайнятості 15 жовтня відбувся семінар-навчання спеціалістів з професійної орієнтації базових центрів зайнятості (Миколаївський ОЦЗ)
далi »
20.10.2014
Навчалися спеціалісти служби зайнятості
У Львівському обласному центрі зайнятості відбувся семінар-навчання керівників відділів активної підтримки безробітних базових центрів зайнятості (Львівський ОЦЗ)
далi »
20.10.2014
Єдиний тиждень професій
Спеціалістами Міловського районного центру зайнятості було сплановано проведення профорієнтаційних зустрічей з учнями старших та випускних класів загальноосвітніх закладів (Луганський ОЦЗ)
далi »
20.10.2014
Майбутнє обираєш сам
Під таким гаслом у Світловодському міськрайонному центрі зайнятості відбувся широкомасштабний профорієнтаційний захід - Ярмарок професій (Кіровоградський ОЦЗ)
далi »