22 грудня 2014
На головну Що нового? Карта порталу Робота в Україні
Веб-сайти РегЦЗ
Пошук
по цьому порталу
по мережі сайтів
Розширений пошук
Логін
Пароль
Увійти  


Головна » Прес-центр » Новини

Додаток 1
 
17.02.2009 версія для друку
Додаток 1

Щодо виплати допомоги по безробіттю звільненим за пунктом 1 статті 36 Кодексу законів про працю України «За згодою сторін»

 

До прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення» особам, які звільнилися за згодою сторін, допомога по безробіттю виплачувалася з 8-го дня після реєстрації в центрі зайнятості. Виплата допомоги по безробіттю розпочиналася з 91-го дня для застрахованих осіб, звільнених за власним бажанням без поважних причин.

В умовах значного погіршення фінансово-економічного стану підприємств внаслідок кризи, роботодавці, пристосовуючись до нових умов, оптимізують чисельність працівників та масово їх звільнюють. При цьому переважна більшість роботодавців вдається до порушення трудових прав працівників саме при їх звільненні.

Так, внаслідок загального економічного спаду основною причиною звільнення працівників об'єктивно є скорочення штату або реорганізація через зменшення обсягів виробництва, звуження обсягів продажу тощо. Але, відповідно до чинного трудового законодавства, у такому разі роботодавець має розпочати тривалу процедуру, яка забезпечує захист трудових прав громадян та їхній соціальний захист. Це попередження про майбутнє вивільнення не пізніше, ніж за 2 місяці до вивільнення, самого працівника та державної служби зайнятості, що дає працівнику можливість мати час на пошуки наступної роботи. Крім того, роботодавець повинен запропонувати працівникові, якщо це можливо, іншу роботу на цьому ж підприємстві, а в разі фактичного вивільнення –виплатити працівнику вихідну допомогу в розмірі, не меншому від середнього місячного заробітку.

Щоб уникнути проведення таких заходів і не виплачувати вихідну допомогу, роботодавці практично вводять в оману своїх працівників –називають причиною звільнення скорочення чисельності, а вимагають від працівників написати заяву про звільнення «за згодою сторін».

Проте насправді розірвання трудового договору за згодою сторін не можна вважати втратою роботи з незалежних від застрахованих осіб обставин, оскільки в даному випадку існує волевиявлення особи щодо припинення трудових відносин. Згода особи на таке звільнення не має обставин, які змушують працівника припиняти трудові відносини, як, наприклад, розірвання трудового договору за ініціативою працівника у зв'язку з неможливістю виконувати трудову функцію через стан здоров'я тощо.

Звільнення роботодавцем працівників «за згодою сторін» дуже часто відбувається на другий день після підписання працівником заяви. Тобто роботодавці ставлять працівника «перед фактом», позбавляючи його можливості розпочати пошуки роботи ще до звільнення. Крім того, до прийняття антикризового закону аргументом для працівників щодо переваги звільнення за цією причиною було те, що вони матимуть право на допомогу по безробіттю на таких самих умовах, як і працівники, звільнені за скороченням штату (тобто згідно з пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України).

Навіть у кризові 1990-ті роки чисельність працівників, вивільнених за скороченням штату, які реєструвалися у службі зайнятості, складала до 30% загальної чисельності зареєстрованих. А вже у IV кварталі 2008 року таких осіб було лише 2% проти 51,3% звільнених за згодою сторін.

Таким чином, вилучення з переліку причин втрати роботи з незалежних від застрахованої особи обставин припинення трудового договору відповідно до пункту 1 статті 36 КЗпП є своєчасним та забезпечуватиме посилення відповідальності роботодавця за дотриманням трудового законодавства, стимулюватиме роботодавців до забезпечення закріплених у Кодексі законів про працю України гарантій працівникам, які підлягають вивільненню.

Оскільки звільнення за згодою сторін за своєю правовою природою передбачає виявлення працівником свого бажання припинити трудові відносини і є схожим до звільнення за власним бажанням, антикризовим законом забезпечено усунення дискримінації між порядком отримання допомоги по безробіттю особами, звільненими з останнього місця роботи за власним бажанням та за згодою сторін. Цією законодавчою нормою також посилено відповідальність особи за настання у неї страхового випадку (безробіття) внаслідок її умисних дій.

Одним із завдань прийняття антикризового закону було запобігання зловживанням при одержанні допомоги по безробіттю. Проте навіть внесення таких змін не дозволило уникнути всіх зловживань у цій сфері. Так, особи, які звільнилися після набрання чинності антикризовим законом, з метою отримання допомоги по безробіттю з 8-го дня укладають строкові трудові договори, наприклад на 2 робочі дні, і звільняються за п.2. ст. 36 КЗПП України – у зв'язку із закінченням строку дії договору.

Отже, працівники мають право і повинні наполягати, у разі змін в організації виробництва і праці на підприємстві, де вони працюють, на звільненні саме за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України. У разі незаконного звільнення вони можуть захистити свої права в суді.

 

Новини з Веб-сайтів РегЦЗ
22.12.2014
Навчаються громадяни старшого віку
Служба зайнятості пропонує особам віком від 45 років надання ваучерів для здобуття нових професійних навичок у пріоритетних галузях економіки (Черкаський ОЦЗ)
далi »
22.12.2014
У центрі зайнятості відбувся "круглий стіл"
У Старокостянтинівському МРЦЗ відбулося засідання круглого столу - "Дієва професійна орієнтація сьогодні - збалансований ринок праці завтра" (Хмельницький ОЦЗ)
далi »
22.12.2014
Комплексний підхід у наданні послуг
У Харківському міському центрі зайнятості відбувся ряд інформаційних заходів для громадян, які шукають роботу (Харківський ОЦЗ)
далi »
22.12.2014
День відкритих дверей для ліцеїстів
У Підволочиському районному центрі зайнятості відбувся День відкритих дверей, учасниками якого були студенти Підволочиського професійного ліцею (Тернопільський ОЦЗ)
далi »
22.12.2014
Робота з вимушеними переселенцями - один із пріоритетів служби зайнятості
Кролевецьким РЦЗ проводяться зустрічі та тематичні заходи для мешканців Криму та сходу, які тимчасово оселилися на Кролевеччині (Сумський ОЦЗ)
далi »
22.12.2014
Працюємо разом
18 грудня в рамках Всеукраїнської декади зайнятості відбулось засідання круглого столу, що провели для роботодавців та соціальних партнерів фахівці Ренійського РЦЗ (Одеський ОЦЗ)
далi »
22.12.2014
Створили нове робоче місце - отримали матеріальний стимул
В Ізмаїльському міськрайонному центрі зайнятості було проведено круглий стіл "Стимулювання створення нових робочих місць (Одеський ОЦЗ)
далi »
22.12.2014
Акценти, пропозиції, рішення
В рамках Всеукраїнської декади зайнятості Южноукраїнський міський центр зайнятості ініціював проведення засідання координаційного комітету сприяння зайнятості населення міста Южноукраїнська (Миколаївський ОЦЗ)
далi »
22.12.2014
Від громадських робіт - у виграші місто та його мешканці
У Львівському прес-клубі 18 грудня 2014 року відбулася прес-конференція з питань організації та проведення громадських робіт у Львові (Львівський ОЦЗ)
далi »
22.12.2014
Навчання впродовж життя - вимога часу
Задля того, щоби допомогти приїжджим адаптуватися до умов місцевого ринку праці, посилити їхню мотивацію до здобуття актуальних професій, підвищення кваліфікації або ж організації підприємницької діяльності, удруге відбувся семінар "Прагнете змін - навчайтеся!" (Львівський ОЦЗ)
далi »
22.12.2014
Конкурс малюнка "Моя майбутня професія"
У рамках проведення Всеукраїнської декади зайнятості фахівці Сокальського районного центру зайнятості організували у Перетіцькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів конкурс малюнка "Моя майбутня професія" (Львівський ОЦЗ)
далi »