27 березня 2015

На головну Що нового? Карта порталу Робота в Україні
Веб-сайти РегЦЗ
Пошук
по цьому порталу
по мережі сайтів
Розширений пошук
Логін
Пароль
Увійти  

Головна » Прес-центр » Новини

Додаток 1
 
17.02.2009 версія для друку
Додаток 1

Щодо виплати допомоги по безробіттю звільненим за пунктом 1 статті 36 Кодексу законів про працю України «За згодою сторін»

 

До прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення» особам, які звільнилися за згодою сторін, допомога по безробіттю виплачувалася з 8-го дня після реєстрації в центрі зайнятості. Виплата допомоги по безробіттю розпочиналася з 91-го дня для застрахованих осіб, звільнених за власним бажанням без поважних причин.

В умовах значного погіршення фінансово-економічного стану підприємств внаслідок кризи, роботодавці, пристосовуючись до нових умов, оптимізують чисельність працівників та масово їх звільнюють. При цьому переважна більшість роботодавців вдається до порушення трудових прав працівників саме при їх звільненні.

Так, внаслідок загального економічного спаду основною причиною звільнення працівників об'єктивно є скорочення штату або реорганізація через зменшення обсягів виробництва, звуження обсягів продажу тощо. Але, відповідно до чинного трудового законодавства, у такому разі роботодавець має розпочати тривалу процедуру, яка забезпечує захист трудових прав громадян та їхній соціальний захист. Це попередження про майбутнє вивільнення не пізніше, ніж за 2 місяці до вивільнення, самого працівника та державної служби зайнятості, що дає працівнику можливість мати час на пошуки наступної роботи. Крім того, роботодавець повинен запропонувати працівникові, якщо це можливо, іншу роботу на цьому ж підприємстві, а в разі фактичного вивільнення –виплатити працівнику вихідну допомогу в розмірі, не меншому від середнього місячного заробітку.

Щоб уникнути проведення таких заходів і не виплачувати вихідну допомогу, роботодавці практично вводять в оману своїх працівників –називають причиною звільнення скорочення чисельності, а вимагають від працівників написати заяву про звільнення «за згодою сторін».

Проте насправді розірвання трудового договору за згодою сторін не можна вважати втратою роботи з незалежних від застрахованих осіб обставин, оскільки в даному випадку існує волевиявлення особи щодо припинення трудових відносин. Згода особи на таке звільнення не має обставин, які змушують працівника припиняти трудові відносини, як, наприклад, розірвання трудового договору за ініціативою працівника у зв'язку з неможливістю виконувати трудову функцію через стан здоров'я тощо.

Звільнення роботодавцем працівників «за згодою сторін» дуже часто відбувається на другий день після підписання працівником заяви. Тобто роботодавці ставлять працівника «перед фактом», позбавляючи його можливості розпочати пошуки роботи ще до звільнення. Крім того, до прийняття антикризового закону аргументом для працівників щодо переваги звільнення за цією причиною було те, що вони матимуть право на допомогу по безробіттю на таких самих умовах, як і працівники, звільнені за скороченням штату (тобто згідно з пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України).

Навіть у кризові 1990-ті роки чисельність працівників, вивільнених за скороченням штату, які реєструвалися у службі зайнятості, складала до 30% загальної чисельності зареєстрованих. А вже у IV кварталі 2008 року таких осіб було лише 2% проти 51,3% звільнених за згодою сторін.

Таким чином, вилучення з переліку причин втрати роботи з незалежних від застрахованої особи обставин припинення трудового договору відповідно до пункту 1 статті 36 КЗпП є своєчасним та забезпечуватиме посилення відповідальності роботодавця за дотриманням трудового законодавства, стимулюватиме роботодавців до забезпечення закріплених у Кодексі законів про працю України гарантій працівникам, які підлягають вивільненню.

Оскільки звільнення за згодою сторін за своєю правовою природою передбачає виявлення працівником свого бажання припинити трудові відносини і є схожим до звільнення за власним бажанням, антикризовим законом забезпечено усунення дискримінації між порядком отримання допомоги по безробіттю особами, звільненими з останнього місця роботи за власним бажанням та за згодою сторін. Цією законодавчою нормою також посилено відповідальність особи за настання у неї страхового випадку (безробіття) внаслідок її умисних дій.

Одним із завдань прийняття антикризового закону було запобігання зловживанням при одержанні допомоги по безробіттю. Проте навіть внесення таких змін не дозволило уникнути всіх зловживань у цій сфері. Так, особи, які звільнилися після набрання чинності антикризовим законом, з метою отримання допомоги по безробіттю з 8-го дня укладають строкові трудові договори, наприклад на 2 робочі дні, і звільняються за п.2. ст. 36 КЗПП України – у зв'язку із закінченням строку дії договору.

Отже, працівники мають право і повинні наполягати, у разі змін в організації виробництва і праці на підприємстві, де вони працюють, на звільненні саме за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України. У разі незаконного звільнення вони можуть захистити свої права в суді.

 

Новини з Веб-сайтів РегЦЗ
26.03.2015
Вирішення проблемних питань переселенців спільно з соціальними партнерами
У Хмельницькому МЦЗ відбувся мотиваційний семінар-тренінг для 15 внутрішньо переміщених осіб, які мають статус безробітного (Хмельницький ОЦЗ)
далi »
26.03.2015
Забезпечення соціального захисту переселенців - спільна мета
Кіровоградський МРЦЗ спільно з соціальними партнерами організовує виїзди мобільної робочої групи до місць компактного проживання внутрішньо переміщених осіб (Кiровоградський ОЦЗ)
далi »
26.03.2015
Відбулася презентація курсів з професійного навчання на замовлення роботодавця
24 березня в приміщенні Запорізького ОЦЗ відбулась презентація курсів з професійного навчання за професією "верстатник широкого профілю" для підприємства "Мотор Січ" (Запорiзький ОЦЗ)
далi »
26.03.2015
Орієнтація молоді на оволодіння робітничими професіями
У приміщені Старобільського професійного ліцею відбувся парад професій: муляр, штукатур, електрогазозварник, кухар, перукар-модельєр, конторський (офісний) службовець, оператор комп'ютерного набору (Луганський ОЦЗ)
далi »
26.03.2015
Я б у фермери пішов…
Сільське господарство в Іванівському районі - одне із провідних галузей, і одна із найпотрібніших професій - фермер (Херсонський ОЦЗ)
далi »
26.03.2015
На часі - створення нових робочих місць
24 березня в Димитровському МЦЗ була проведена нарада з роботодавцями та соціальними партнерами міста (Донецький ОЦЗ)
далi »
26.03.2015
Ринок працi: легальна i тiньова зайнятiсть
У Будинку праці в Тернополі із соціальними партнерами було обговорено питання "Легальна зайнятість - запорука гідного рівня життя та належного соціального захисту" (Тернопiльський ОЦЗ)
далi »
26.03.2015
Відкритий діалог
З метою створення сприятливих умов для надання повного комплексу соціальних послуг переселенцям в Казанківському РЦЗ відбувся круглий стіл (Миколаївський ОЦЗ)
далi »
26.03.2015
Зустріч з головою Павлівської сільради
24 березня відбулася зустріч директора Білокуракинського РЦЗ Журби Н. з головою Павлівської сільради Вялим В. з питань вирішення проблем внутрішньо переміщених осіб (Луганський ОЦЗ)
далi »
26.03.2015
На Тячівщині триває робота мобільної групи з питань сприяння працевлаштуванню переселенців
20 березня в Тячівському Управлінні соціального захисту населення відбулося засідання мобільної групи, що створена з метою вирішення питань комплексного сприяння працевлаштуванню внутрішньо переміщених осіб (Закарпатський ОЦЗ)
далi »
26.03.2015
Підтримка постраждалих - завдання спільне
Для підтримки безробітних громадян з числа внутрішньо переміщених, фахівці Житомирського МЦЗ та представники ГО "Авенір" організовують заняття з елементами психологічного тренінгу (Житомирський ОЦЗ)
далi »