24 листопада 2014
На головну Що нового? Карта порталу Робота в Україні
Веб-сайти РегЦЗ
Пошук
по цьому порталу
по мережі сайтів
Розширений пошук
Логін
Пароль
Увійти  


Головна » Прес-центр » Новини

Додаток 1
 
17.02.2009 версія для друку
Додаток 1

Щодо виплати допомоги по безробіттю звільненим за пунктом 1 статті 36 Кодексу законів про працю України «За згодою сторін»

 

До прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення» особам, які звільнилися за згодою сторін, допомога по безробіттю виплачувалася з 8-го дня після реєстрації в центрі зайнятості. Виплата допомоги по безробіттю розпочиналася з 91-го дня для застрахованих осіб, звільнених за власним бажанням без поважних причин.

В умовах значного погіршення фінансово-економічного стану підприємств внаслідок кризи, роботодавці, пристосовуючись до нових умов, оптимізують чисельність працівників та масово їх звільнюють. При цьому переважна більшість роботодавців вдається до порушення трудових прав працівників саме при їх звільненні.

Так, внаслідок загального економічного спаду основною причиною звільнення працівників об'єктивно є скорочення штату або реорганізація через зменшення обсягів виробництва, звуження обсягів продажу тощо. Але, відповідно до чинного трудового законодавства, у такому разі роботодавець має розпочати тривалу процедуру, яка забезпечує захист трудових прав громадян та їхній соціальний захист. Це попередження про майбутнє вивільнення не пізніше, ніж за 2 місяці до вивільнення, самого працівника та державної служби зайнятості, що дає працівнику можливість мати час на пошуки наступної роботи. Крім того, роботодавець повинен запропонувати працівникові, якщо це можливо, іншу роботу на цьому ж підприємстві, а в разі фактичного вивільнення –виплатити працівнику вихідну допомогу в розмірі, не меншому від середнього місячного заробітку.

Щоб уникнути проведення таких заходів і не виплачувати вихідну допомогу, роботодавці практично вводять в оману своїх працівників –називають причиною звільнення скорочення чисельності, а вимагають від працівників написати заяву про звільнення «за згодою сторін».

Проте насправді розірвання трудового договору за згодою сторін не можна вважати втратою роботи з незалежних від застрахованих осіб обставин, оскільки в даному випадку існує волевиявлення особи щодо припинення трудових відносин. Згода особи на таке звільнення не має обставин, які змушують працівника припиняти трудові відносини, як, наприклад, розірвання трудового договору за ініціативою працівника у зв'язку з неможливістю виконувати трудову функцію через стан здоров'я тощо.

Звільнення роботодавцем працівників «за згодою сторін» дуже часто відбувається на другий день після підписання працівником заяви. Тобто роботодавці ставлять працівника «перед фактом», позбавляючи його можливості розпочати пошуки роботи ще до звільнення. Крім того, до прийняття антикризового закону аргументом для працівників щодо переваги звільнення за цією причиною було те, що вони матимуть право на допомогу по безробіттю на таких самих умовах, як і працівники, звільнені за скороченням штату (тобто згідно з пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України).

Навіть у кризові 1990-ті роки чисельність працівників, вивільнених за скороченням штату, які реєструвалися у службі зайнятості, складала до 30% загальної чисельності зареєстрованих. А вже у IV кварталі 2008 року таких осіб було лише 2% проти 51,3% звільнених за згодою сторін.

Таким чином, вилучення з переліку причин втрати роботи з незалежних від застрахованої особи обставин припинення трудового договору відповідно до пункту 1 статті 36 КЗпП є своєчасним та забезпечуватиме посилення відповідальності роботодавця за дотриманням трудового законодавства, стимулюватиме роботодавців до забезпечення закріплених у Кодексі законів про працю України гарантій працівникам, які підлягають вивільненню.

Оскільки звільнення за згодою сторін за своєю правовою природою передбачає виявлення працівником свого бажання припинити трудові відносини і є схожим до звільнення за власним бажанням, антикризовим законом забезпечено усунення дискримінації між порядком отримання допомоги по безробіттю особами, звільненими з останнього місця роботи за власним бажанням та за згодою сторін. Цією законодавчою нормою також посилено відповідальність особи за настання у неї страхового випадку (безробіття) внаслідок її умисних дій.

Одним із завдань прийняття антикризового закону було запобігання зловживанням при одержанні допомоги по безробіттю. Проте навіть внесення таких змін не дозволило уникнути всіх зловживань у цій сфері. Так, особи, які звільнилися після набрання чинності антикризовим законом, з метою отримання допомоги по безробіттю з 8-го дня укладають строкові трудові договори, наприклад на 2 робочі дні, і звільняються за п.2. ст. 36 КЗПП України – у зв'язку із закінченням строку дії договору.

Отже, працівники мають право і повинні наполягати, у разі змін в організації виробництва і праці на підприємстві, де вони працюють, на звільненні саме за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України. У разі незаконного звільнення вони можуть захистити свої права в суді.

 

Новини з Веб-сайтів РегЦЗ
24.11.2014
Головне вірити, що все найкраще - попереду
Щоденно у Золочівському районному центрі зайнятості проводяться різні заходи для безробітних: семінари, тренінги, ділові зустрічі тощо (Львівський ОЦЗ)
далi »
24.11.2014
Роботу - особам з особливими потребами
20 листопада у Львівському міському центрі зайнятості відбувся Ярмарок вакансій для осіб з інвалідністю (Львівський ОЦЗ)
далi »
24.11.2014
Працюємо на перспективу
У рамках Місячника сприяння зайнятості інвалідів, базовими центрами зайнятості області проводились семінари для роботодавців, що спрямовані на вирішення питань працевлаштування осіб з інвалідністю (Кіровоградський ОЦЗ)
далi »
24.11.2014
Право на працю - без винятків
Робота служби зайнятості щодо сприяння працевлаштуванню громадян з інвалідністю здійснюється, насамперед, через індивідуальний підхід у наданні соціальних послуг (Кіровоградський ОЦЗ)
далi »
24.11.2014
Сільським жителям - про послуги служби зайнятості
20 листопада на базі Косівськополянської сільської ради фахівці Рахівського районного центру зайнятості провели виїзну акцію для місцевих жителів (Закарпатський ОЦЗ)
далi »
24.11.2014
Місія ОБСЄ опікується соціальним забезпеченням переселенців
У приміщенні Криворізького регіонального штабу з організації роботи по підтримці сімей, які прибувають з території південних і східних регіонів України відбулась зустріч спостерігачів місії ОБСЄ із представниками органів місцевої влади та соціальних структур (Дніпропетровський ОЦЗ)
далi »
24.11.2014
Отримай робітничу професію та сміливо крокуй у майбутнє!
Понад 200 випускників шкіл Лівобережжя взяли участь в урочистому відкритті декади робітничих професій залізничного та автомобільного транспорту на базі Дніпропетровського професійного залізничного ліцею (Дніпропетровський ОЦЗ)
далi »
24.11.2014
Зустріч з лідерами шкільного самоврядування Ковеля
Відділом освіти спільно із відділами у справах дітей міста Ковеля, Центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та Ковельського міськрайонного центру зайнятості, була організована зустріч з лідерами шкільного самоврядування шкіл "Голос майбутнього" (Волинський ОЦЗ)
далi »
24.11.2014
Знайомимо учнівську молодь з виробництвом
19 листопада Калуським міськрайонним центром зайнятості організовано та проведено професіографічну екскурсію для учнівської молоді загальноосвітньої школи I-III ступенів №4 на ПАТ "Калуський завод Будмаш" (Івано-Франківський ОЦЗ)
далi »
24.11.2014
Ярмарок кар'єри на Городенківщині
Спеціалістами Городенківського районного центру зайнятості організовано та проведено 20 листопада Ярмарок кар'єри (Івано-Франківський ОЦЗ)
далi »
21.11.2014
Підтримка та допомога особам з АРК та сходу України
На території Чаплинського району налічується близько 70 осіб, які вимушено перемістились з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції (Херсонський ОЦЗ)
далi »