23 сiчня 2018
На головну Відгук про роботу центру зайнятості (анкета) Що нового Карта сайту Державна служба зайнятості
Веб-сайти РегЦЗ
Пошук
по цьому порталу
по мережі сайтів
Розширений пошукГоловна » Консультації » Консультації фахівців

Загальні питання при вирішенні індивідуальних трудових спорів
 
18.04.2017  |  Г.Загідуліна, провідний юрисконсульт Новоайдарського РЦЗ версія для друку
Загальні питання при вирішенні індивідуальних трудових спорів

До основних нормативно-правових актів, що регулюють стосунки між роботодавцем та працівниками, при виникненні трудових спорів, відносяться: Конституція України, Кодекс Законів про працю України та безпосередньо Закон України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів».

Трудові спори, їх ще називають конфліктами – це суперечність, що виникає між працівниками з однієї сторони та роботодавцем з іншого боку. Трудові спори поділяють на індивідуальні та колективні.

Індивідуальні трудові спори розглядають комісії по трудовим спорам та районні (міські) суди. Такий розгляд трудових спорів між роботодавцями та працівниками застосовується незалежно від форми та змісту трудового договору.

Комісія по трудовим спорам є первинним органом розгляду трудових конфліктів. Працівник перед зверненням до суду в першу чергу повинен подати заяву до комісії з трудових спорів. У разі не задоволення прийнятого рішення подається заява до суду.

Комісія по трудових спорах обирається на загальних зборах трудового колективу організації, підприємства чи установи, де працює не менше п’ятнадцяти чоловік. Порядок та чисельність, склад і строки повноважень комісії визначаються загальними зборами трудового колективу. Із свого складу комісія обирає голову, заступника та секретаря.

Організаційні та технічні забезпечення комісії по трудових спорах покладається на керівників підприємств, установ або організацій.

Термін розгляду комісією трудового спору 10 діб з дня подання заяви. Без присутності працівника, що подав заяву, комісія має право розглянути трудовий спор за його письмовою згодою. У разі, якщо працівник не з’явився на засідання комісії, розгляд заяви переноситься до наступного засідання.

Рішення комісії приймається шляхом голосування, більшістю голосів членів присутніх на засіданні. Оскарження прийнятого рішення можливе тільки до суду у 10 денний строк, з дня вручення виписки з протоколу засідання. Рішення комісії підлягає виконанню роботодавцем у триденний строк, працівнику видається посвідчення, яке має силу, що прирівнюється до виконавчого листа. На підставі цього посвідчення, пред’явленого не пізніше трьохмісячного терміну до органу виконавчої служби, державний виконавець має право виконати рішення у примусовому порядку.

Поновлення пропущеного працівником тримісячного терміну комісією з трудових спорів можливе лише з поважних причин.