23 сiчня 2018
На головну Що нового? Карта сайту Відгук про роботу Центру зайнятості (анкета) Державна служба зайнятості
Веб-сайти РегЦЗ
Пошук
по цьому порталу
по мережі сайтів
Розширений пошук
Головна » Реалізація гендерної політики

Особливості економічної зайнятості жінок в сучасних умовах або про наболіле
 
07.03.2017  |  Сергій Качан, начальник відділу організаційно - інформаційної роботи та архівної справи Полтавського обласного центру зайнятості версія для друку
Особливості економічної зайнятості жінок в сучасних умовах або про наболіле

Проблема працевлаштування жінок не втрачає своєї актуальності всі роки незалежності нашої країни. Це відбувається через загострення проблеми працевлаштування взагалі серед всього населення і набуває першочергового значення особливо зараз, після світової фінансово – економічної кризи, яка безпосередньо вплинула в тому числі на зайнятість жінок. Особливо низький рівень безробіття в Україні визначає існуюча структура зайнятості.

В ході проведення глибинних інтерв’ю з фахівцями центрів зайнятості Полтавської області були з’ясовані основні тенденції щодо працевлаштування жінок. Так, за більшістю відповідей, можна визначити, що найбільший відсоток працевлаштувань тих жінок, що мають трудовий досвід по професії, віком до 45 років. В центрах зайнятості жінкам постійно надається допомога у виборі місця роботи, особлива увага приділяється психологічній складовій з метою підняття самооцінки, формування позитивного настрою. Серед звернень жінок до центрів зайнятості на робітничі професії претендують 54% безробітних жінок, решта – на службові. Жінкам пропонується як сезонна робота, так і підприємницька діяльність.   

Думки фахівців центрів зайнятості щодо гендерної представленості у зверненнях, розподілилися таким чином: половина фахівців вважає, що і жінок, і чоловіків, які реєструються у центрах зайнятості порівну. Решту думок, у свою чергу, також розділилися за відповідями: одні дотримуються думки, що більше жінок, інші – що більше чоловіків.

Під час проведення інтервю фахівці розповіли про проблеми, з якими вони стикаються у своїй професійній діяльності в роботі із безробітними жінками. Серед таким основних проблем можна виділити:

-         На тренінгах жінок вчать не звинувачувати світ у проблемах, а шукати вихід.

-         Завищений рівень зарплатних очікувань.

-         Особливу групу ризику складають жінки з новонародженими дітьми або які доглядають за малолітніми дітьми.

-         Особливо важко влаштуватися жінкам перед пенсійного віку.

-         Немає важелів впливу на роботодавців.

-         В центрах зайнятості жінки отримують соціальну допомогу, що часом більша за зарплатню, яку їм пропонують.

-         Важко влаштуватися жінкам, які мають дітей – інвалідів.

-         Відсутність вакансій для жінок з сільської місцевості.

-         Інші чинники.

Основними причинами, з яких жінки залишаються без роботи, на думку фахових спеціалістів, є, переважно, незадоволення попередньою роботою, ліквідація підприємств, скорочення штату, подекуди конфлікти із керівником, бажання отримувати більшу заробітну платню, втрата кваліфікації тощо.

Серед найбільш привабливих для жінок професій можна назвати такі: бухгалтер, економіст, юрист, адміністратор, майстер педикюру/манікюру, секретарка, візажист, медична сестра, офіс-менеджер тощо. Якщо жінкам, які зареєстровані у центрах зайнятості пропонують працювати не за своїм фахом, вони, у більшості на це погоджуються.

Слід відмітити й існуючу тенденцію, яку зафіксовано під час опитування в центрах зайнятості. Не дивлячись на те, що жінки перебувають у стані безробіття і, як правило, не мають постійного доходу,їхні очікування щодо власного працевлаштування, на думку фахівців, є завищеними. Особливо це стосується молодих жінок.

Щодо жінок середнього та перед пенсійного віку, то не можна стверджувати про те, що їхні очікування є завищеними. Ці жінки реально розуміють свій вік і перспективи щодо пошуку роботи. Вони є найбільш активними у відвідуванні різних тренінгів та семінарів, що проводяться центрами зайнятості.

Якщо аналізувати профінформаційні й профконсультаційні послуги, що надаються безробітним жінкам, серед найбільш поширених є:

-         індивідуальні консультації;

-         семінари, тренінги;

-         соціально – психологічні заходи;

-         зустрічі з роботодавцями;

-         ярмарки вакансій.

Фахівці центрів зайнятості вказали на основні заходи, які повинні бути впроваджені з боку держави з метою покращання ситуації щодо зайнятості жінок:

-         Внесення змін до Закону України «Про зайнятість населення».

-         Повернення у законодавство статті «Про тунеядство».

-         Зниження рівня неофіційного працевлаштування.

-         Поліпшення ситуації у сфері організації праці та підвищення рівня її оплати.

-         Можливість впливати на роботодавця у випадку відмови від влаштування жінок через вік або наявність малолітніх дітей.

-         Підтримка підприємницької діяльності жінок.

-         Створення робочих місць для жінок.

-         Соціальний захист жінок.

-         Підтримка жінок в період декретної відпустки.

-         Підтримка жінок перед пенсійного віку.

-         Надання соціальних гарантій в разі втрати робочих місць.

-         Втілення національних програм, спрямованих на підтримку існуючого бізнесу жінок.

 

Довідково.

За січень – лютий 2017 року Полтавською обласною службою зайнятості працевлаштовано 1086 жінок, 759 жінок було направлено на громадські роботи, 1018 жінок були направлені на професійне навчання, 2863 жінки було охоплено активними заходами сприяння зайнятості