19.05.2023 | 16:32

У січні-квітні поточного року послугами Державної служби зайнятості скористалися майже 365 тис. українців, з яких понад 293 тисяч мали статус зареєстрованих безробітних. Допомогу по безробіттю отримували майже 171 тис. осіб.

Упродовж зазначеного періоду:

  • нове робоче місце за сприяння служби зайнятості знайшли 68 тис. осіб (з них – майже 51 тис. зареєстрованих безробітних). Найбільше безробітних було працевлаштовано у сфері торгівлі, у переробній промисловості, сільському господарстві, державному управлінні та обороні, в освітній сфері та  сфері охорони здоров'я;
  • професійне навчання за направленням служби зайнятості проходили 10 тис. безробітних (з них – 6 тисяч навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості). Найчастіше безробітні обирали такі професії: продавець, швачка, кухар, адміністратор, касир, перукар, водій, електрогазозварник, тракторист; 
  • до громадських та інших робіт тимчасового характеру було залучено  6 тис. безробітних;
  • було надано понад 12 тисяч направлень для участі в суспільно корисних роботах;
  • понад 4 тис. осіб скористалися ваучером на навчання;
  • 38 тисяч роботодавців подали до служби зайнятості інформацію про 118 тисяч вакансій.

З початку поточного року служба зайнятості фіксує позитивну тенденцію до поступового збільшення кількості вакансій.

На «Єдиному порталі вакансій», який було створено спільними зусиллями Міністерства економіки України, Державної служби зайнятості та провідних сайтів з пошуку роботи (work.ua, robota.ua, novarobota.uagrc.ua, pidbir.comua.jooble.org) у вересні 2022 року, щодня налічується від 180 до 190 тис. вакансій. 

"Тенденція до збільшення пропозицій роботи є ознакою пожвавлення економічної активності та адаптації бізнесу до умов воєнного стану", - зазначає директор Державного центру зайнятості Юлія Жовтяк.

         У професійному розрізі, найбільш затребуваними у роботодавців, упродовж січня–квітня 2023 року, були:

  • кваліфіковані робітники з інструментом – 22% всіх поданих вакансій (швачка, електромонтер, слюсар ремонтник, слюсар-сантехнік, електрогазозварник, пекар, слюсар-електрик);
  • робітники з обслуговування, експлуатації устаткування та машин – 17% (водій, тракторист-машиніст, тракторист, токар, оператор заправних станцій, дорожній робітник, машиніст екскаватора, водій навантажувача, фрезерувальник, оператор верстатів, машиніст крана (кранівник);
  • професіонали – 15% (вчитель, фармацевт, лікар, інженер, економіст, інженер з охорони праці, практичний психолог);
  • працівники сфери торгівлі та послуг – 13% (продавець, кухар, продавець-консультант, охоронник, офіціант, соціальний робітник, бармен, перукар, молодша медична сестра);
  • некваліфіковані працівники – 11% (підсобний робітник, прибиральник, вантажник, двірник, укладальник-пакувальник, робітник з благоустрою, прибиральник територій, сторож);
  • фахівці – 10% (бухгалтер, сестра медична, майстер виробничого навчання, механік, вихователь, асистент фармацевта, електрик дільниці).

У цьому році триває урядовий проєкт підтримки бізнесу  єРобота, найбільш популярною програмою якого  є програма з надання мікрогрантів «Власна справа» на створення або розвиток власної справи.

У рамках цієї програми суб’єктам господарювання надаються мікрогранти на започаткування або розвиток вже діючого  бізнесу. Розмір грантів – від 50 до 250 тис. грн, залежно від кількості створених робочих місць. Повертаються отримані кошти державі у вигляді сплачених податків та обов’язкових зборів. Протягом 1 кварталу поточного року за програмою було ухвалено 1,3 тисячі позитивних рішень, що передбачає створення 3,4 тисячі нових робочих місць. 

Враховуючи успіх програми “Власна справа”, з метою якнайшвидшої адаптації учасників бойових дій та осіб з інвалідністю на сучасному ринку праці, в квітні цього року стартувала нова програма “Грант для ветеранів”.

Для роботодавців служба зайнятості також здійснює ряд компенсаційних програм, спрямованих на збереження існуючих та стимулювання створення нових робочих місць, особливо для соціально вразливих категорій населення. За перші 4 місяці 2023 року такими програмами скористались понад 3,4 тисячі роботодавців, які отримали компенсаційні виплати на суму 119 млн грн. Найбільш популярною програмою серед роботодавців є програма компенсації за працевлаштування ВПО в умовах воєнного стану. 

З усіма аналітичними матеріалами Державної служби зайнятості  можна ознайомитись у розділі “Аналітика та статистика” на нашому порталі.