02.02.2016 | 11:12

27 січня у Рівненському центрі професійно-технічної освіти державної служби зайнятості побували представники Хмельницької служби зайнятості на чолі з її керівником Сергієм Черешнею.

Гостей ознайомили з роботою Рівненського центру професійно-технічної освіти, його Олександрійським відділенням, навчальною базою та навчально-виробничим комплексом з гуртожитком у м. Рівне. Також директор Рівненського ЦПТО Володимир Псюк продемонстрував мультимедійну презентацію послуг навчального закладу.

До відома, з 1992 року у Рівненському ЦПТО професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації пройшли 86 тисяч безробітних. У Центрі та його шести відділеннях готують фахівців за 56 професіями у 12-ти галузях професійної діяльності. Тільки у цьому навчальному закладі у безробітних є чудова можливість отримати унікальну спеціальність: коваля, майстра плетіння з лози, ландшафтного дизайнера, вишивальниці золотом, рибовода, робітника фермерського господарства з навиками бджолярства тощо. Рівень працевлаштування після навчання у ЦПТО становить понад 90%. Взагалі торік тут навчали людей із 21 регіону, причому, найбільше – із сусідньої Хмельниччини.

Директор Хмельницького ОЦЗ С. Черешня розповів: «Ми не перший рік співпрацюємо із Рівненським центром професійно-технічної освіти. І я вважаю, що це найкращий в Україні ЦПТО. Ми знаємо, як серйозно тут ставляться до підготовки та перепідготовки фахівців, адже ті, кого ми направляємо  сюди на навчання, одразу ж знаходять роботу. Окрім того, все частіше вчимо людей під конкретні замовлення роботодавців. Враховуючи, що у них постійно зростає рівень вимог до фахівців, у Рівненському ЦПТО його сповна задовольняють».

Під час обміну досвідом директор Рівненського ОЦЗ Іван Ткачук зазначив: «Ми повинні вчити людей на матеріальній базі завтрашнього дня, якої ще немає навіть у роботодавців – це перший принцип нашої роботи. Другий – навчання має бути максимально компактним та швидким, адже роботодавець не чекатиме роками. Третій – гнучкість: наприклад, теорію вчити вдома, тобто дистанційно, а практичні навики отримати та закріпити вже на нашій навчальній базі. Словом, маємо дати роботодавцю такого вишколеного фахівця, який відповідатиме вимогам часу».

У результаті представники Хмельницької і Рівненської служб зайнятості та Рівненського ЦПТО домовились регулярно зустрічатись для обміну досвідом, що сприятиме досягненню спільної мети – знайти безробітним роботу, а роботодавцям – кваліфікованих працівників.