10.04.2020 | 17:30

Станом на 9 квітня 2020 року кількість безробітних, зареєстрованих у державній службі зайнятості, становить 377 тис. осіб, що на 57 тисяч, або на 18% більше ніж на цю ж дату минулого року. З початку карантину, тобто з 12 березня, у службі зайнятості зареєструвалося понад 58 тисяч нових безробітних. Про це повідомляє державна служба зайнятості.

Обсяги зменшення зайнятості та зростання безробіття  внаслідок розповсюдження COVID-19 будуть залежати від тривалості епідемії та її наслідків. З метою вивчення ситуації щодо розвитку можливих подій, Державний центр зайнятості вивчає практику різних країн, які переживають аналогічну ситуацію з епідемією. За оновленим прогнозом економічного та соціального розвитку України, підготовленого Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, рівень безробіття (за методологією МОП) у 2020 році становитиме 9,4%, проти 8,1% робочої сили прогнозованого раніше. Але прогноз може бути уточнений, зважаючи на наслідки карантину.

Обов’язком державної служби зайнятості в цих умовах є запобігання безробіттю шляхом сприяння в пошуку роботи громадянам та добору кадрів для роботодавців, які продовжують діяльність. У період дії карантину продовжують працювати підприємства, які забезпечують життєдіяльність країни, зокрема продуктові та господарські магазини, комунальні служби, лікарні, аптеки, транспортні підприємства, підприємства, які виробляють стратегічну продукцію, пошта, фінансові та інші установи. Слід підкреслити, що парламентом було ухвалено зміни до Закону України «Про зайнятість населення» щодо надання певним категоріям суб’єктів господарювання допомоги по частковому безробіттю. Було мінімізовано пакет документів, що подаються роботодавцем та скорочено процедуру та терміни прийняття відповідного рішення.

Незважаючи на введення карантину та встановлення обмежувальних заходів з метою захисту здоров’я громадян, державна служба зайнятості як система державних установ продовжує працювати в штатному режимі. З урахуванням прийнятих Урядом рішень, зокрема згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» на період карантину особистий прийом громадян у центрах зайнятості максимально обмежено. При цьому в центрах зайнятості здійснено обладнання місць для самостійної роботи громадян, які мають намір зареєструватися як безробітні. Усі консультації шукачам роботи та зареєстрованим безробітним, які пов’язані з отриманням соціальних послуг та матеріального забезпечення, надаються різними засобами дистанційної комунікації.

Наразі, в умовах карантину, у центрах зайнятості діє тимчасовий порядок обслуговування клієнтів, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2020 № 244 «Про внесення змін до Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу». Цей порядок передбачає, що на період дії карантину статус безробітного надається з першого дня подання особою, яка шукає роботу, заяви про надання статусу безробітного, а також призначення виплати допомоги по безробіттю – з першого дня реєстрації безробітного. Відповідні зміни спростили отримання виплат громадянами, що втратили роботу з незалежних від них причин. На період встановлення карантину обслуговування громадян (зокрема, прийом осіб, які шукають роботу та зареєстрованих безробітних), здійснюється дистанційно будь-якими засобами комунікації (телефонний зв’язок, електронні засоби тощо).

На період карантину виплата допомоги по безробіттю здійснюється без особистого відвідування безробітним центру зайнятості, за умови підтвердження безробітним наміру перебування у статусі безробітного будь-якими засобами комунікації (телефонний зв’язок, електронні засоби тощо). Фахівець центру повідомляє зареєстрованому безробітному про необхідність подання, в тому числі дистанційно, протягом 10 робочих днів до центру зайнятості довідки банку про відкриття рахунку для перерахування коштів.