Публікація  у виданні UA.NEWS від 19.01.2022

В умовах економічного відновлення ринок праці розширив пропозицію зайнятості. Згідно з даними Держстату, в ІІІ кварталі 2021 року кількість зайнятого населення становила 16,0 млн осіб. У порівнянні з попереднім роком зайнятість зросла на 75 тис. осіб.

Згідно з останніми опитуваннями Нацбанку, український бізнес підвищив очікування щодо зростання витрат на оплату праці одного найманого працівника. Очікування щодо зростання майбутніх витрат на оплату праці одного найманого працівника зросли у великих підприємств переробної промисловості, зокрема підприємств, що здійснюють лише імпортні операції. Баланс відповідей – 68.6% (в ІІІ кварталі 2021 року – 61.4%).

Відтак цілком очікувано, кількість вакансій на ринку праці набуває природного зростання. Проте, чи задовольняє пропозиція попит, а також зарплати, які готові платити роботодавці, залишається ключовим питанням. Згідно з повідомленням Держзайнятості, ми вирішили висвітлити відповідь на це запитання, а саме, якими є можливості працевлаштування та рівня заробітків простих українців.

Кількість вакансій на ринку праці станом на 1 січня 2022 року

Станом на 1 січня 2022 року кількість вакансій, заявлених роботодавцями до Державної служби зайнятості становила 41 тис. одиниць. Упродовж 2021 року роботодавці проінформували центри зайнятості про наявність 706 тис. вакансій, йдеться у повідомленні Держзайнятості.

Рисунок 1 – Кількість безробітних та вакансій

Варто зазначити, структура вакансій за видами економічної діяльності підтверджує очікування українського бізнесу щодо зростання витрат на оплату праці, адже 17% вакансій пропонувалося на саме на підприємствах переробної промисловості.

Рисунок 2 – Кількість вакансій та кількість безробітних за видами економічної діяльності

Сфера сільського господарства посідає друге місце по пропозиції на ринку праці – 16% всіх вакансій. В гуртовій та роздрібній торгівлі – 15%, у сфері освіти – 9%, в державному управлінні й обороні – 8%.

У професійному розрізі найбільше вакансій пропонувалося для працевлаштування для робітників з обслуговування, експлуатації устаткування та машин (24%); представників найпростіших професій (15%); кваліфікованих робітників з інструментом (14%); працівників сфери торгівлі та послуг (14%); професіоналів (10%); фахівців (10%); службовців та керівників (6%).

Рисунок 3 – Кількість вакансій та кількість безробітних за професійними групами

За професійними групами найбільший попит роботодавців спостерігався на кваліфікованих робітників з інструментом – 22% всіх поданих вакансій (слюсар-ремонтник, швачка, електромонтер, електрогазозварник, слюсар-сантехнік, слюсар з ремонту колісних транспортних засобів, робітник з комплексного обслуговування й ремонту будинків, пекар, маляр, муляр, верстатник деревообробних верстатів); робітників з обслуговування, експлуатації устаткування та машин – 17% (водій, тракторист, оператор/машиніст котельні, токар, оператор заправних станцій, водій навантажувача, машиніст екскаватора, оператор верстатів з програмним керуванням); професіоналів – 15% (спеціаліст державної служби, вчитель, економіст, інженер, інспектор, юрисконсульт, фахівець з публічних закупівель, агроном); працівників сфери торгівлі та послуг – 13% (продавець, кухар, охоронник, молодша медична сестра, соціальний робітник, офіціант, помічник вихователя, бармен, перукар, поліцейській); некваліфікованих працівників – 12% (підсобний робітник, прибиральник службових приміщень, вантажник, двірник, сторож, укладальник-пакувальник, комірник, робітник з благоустрою, робітник з комплексного прибирання будинків, кухонний робітник).

За професійними групами пропозиція вакансій серед фахівців становила 11% (бухгалтер, сестра медична, фармацевт, електрик дільниці, механік, інспектор з кадрів, майстер виробничого навчання), а керівників, менеджерів – 6% (менеджер зі збуту, головний бухгалтер, начальник відділу, майстер, завідувач господарства, керівник гуртка, завідувач складу, начальник відділення зв’язку).

Дисбаланс на ринку праці станом на 1 січня 2022 року

Суттєвим залишається дисбаланс між попитом та пропозицією робочої сили. Станом на 1 січня 2022 року, в середньому по Україні, на одне вільне робоче місце претендувало 7 безробітних (на 1 січня 2021 року – 11 осіб).

Рисунок 4 – Кількість зареєстрованих безробітних, кількість вакансій та кількість претендентів на 1 вакансію, станом на 1 січня 2022 року

 

Найбільша невідповідність попиту на робочу силу та її пропозиції у професійно-кваліфікаційному розрізі спостерігалася серед кваліфікованих робітників сільського господарства (на 1 вакансію претендували 33 особи). Другу місце по невідповідності посідають службовці та керівники (18 осіб), технічні службовці (11 осіб).

Найбільша нестача вакансій спостерігалася для представників таких професій: для 2,3 тис. безробітних менеджерів (управителів) зі збуту є 144 вакансії; для 1,7 тис. безробітних економістів є 113 вакансій, для 1,8 тис. безробітних адміністраторів є 138 вакансій; для 6,3 тис. безробітних спеціалістів державної служби (місцевого самоврядування) є 308 вакансій; для 738 безробітних юристів є 54 вакансії.

Таблиця 1 – Попит та пропозиція на зареєстрованому ринку праці у 2021 році

Проте зафіксовано й нестачу кадрів, яка спостерігалася серед представників таких професій: лікар загальної практики-сімейний лікар; електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування; асистент фармацевта; робітник з комплексного прибирання та утримання будинків з прилеглими територіями; вчитель-дефектолог; оглядач-ремонтник вагонів; водій тролейбуса; фрезерувальник; електромонтер контактної мережі; електромеханік дільниці; слюсар-сантехнік; складач поїздів; слюсар з ремонту рухомого складу; зварник; електромонтер з ремонту та обслуговування пристроїв сигналізації, централізації та блокування; електромеханік з ліфтів; водій трамвая; авторемонтник; інспектор (пенітенціарна система); слюсар-електрик з ремонту електроустаткування.

Рисунок 5 –  Структура вакансій, зареєстрованих в центрах зайнятості, за розміром зарплати, станом на 1 січня 2022 року, %

Джерело: Держзайнятості.

Варто зазначити, станом на 1 січня 2022 року структура вакансій за розміром зарплати від мінімального розміру до 9 тис. становить 65%. Від 9 до 11 тис. – 14%, від 11 до 15 тис. – 15%, понад – 6%.

Середній розмір заробітної плати

Середній розмір заробітної плати штатних працівників в Україні у листопаді 2021 року, проти показників відповідного місяця торік, зріс на 19% та становив 14,3 тис. гривень.

 

Рисунок 6 – Заробітна плата штатних працівників, тис. грн. 

В підсумку варто зазначити, попри зростання зарплат, існують суттєві регіональні диспропорції в оплаті праці. Заробітну плату у розмірі вищому за середній по країні отримували лише працівники у м. Києві (21,1 тис. грн), Донецькій (14,8 тис. грн) та Київській (14,8 тис. грн) областях. Серед видів економічної діяльності, найвищою зарплата була в авіаційному транспорті (31 тис. грн.), у сфері інформації та телекомунікацій (27 тис. грн), у фінансовій та страховій діяльності (23 тис. грн.), у держаному управлінні та обороні (20 тис. грн), у професійній, науковій та технічній діяльності (19 тис. грн). Найнижчою – у поштовій та кур’єрській діяльності (8 тис. грн) та у тимчасовому розміщенні й організації харчування (9 тис. грн). За видами промислової діяльності найвища заробітна плата пропонувалася у виробництві основних фармацевтичних продуктів і препаратів (26 тис. грн), у добувній промисловості (19 тис. грн), у постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря (19 тис. грн), у виробництві коксу та продуктів нафтоперероблення (17 тис. грн), у металургійному виробництві (16 тис. грн), а найнижчою – у текстильному виробництві, виробництві одягу, виробів зі шкіри та інших матеріалів (9 тис. грн). У середньому по промисловості заробітна плата становила 15 тис. грн.