Публікація у виданні  GMK Center 08 Квітня 2021

Незважаючи на локдаун, 81% підприємств промисловості не планують змінювати кількість працівників

Пандемія, спричинена спалахом коронавірусної хвороби COVID-19, стала серйозним випробуванням для всієї світової економіки. На думку експертів Міжнародної організації праці, криза 2020 року є найгіршою за останні десятиліття.

Ситуація на ринку праці нашої країни теж залишається складною. За даними Державної служби статистики України, падіння ВВП за 2020 рік становило 4,0%. Внаслідок спаду в економіці скоротилася зайнятість населення та зросло безробіття. За даними Держстату, кількість зайнятого населення віком 15-70 років за 2020 рік зменшилася на 663 тис. осіб у порівнянні з 2019 роком та становила 15,9 млн осіб. Рівень зайнятості населення знизився з 58,2% до 56,2%. Кількість безробітного населення, за методологією Міжнародної організації праці, за 2020 рік зросла на 187 тис. осіб у порівнянні з 2019 роком та становила 1,7 млн осіб. Рівень безробіття населення збільшився з 8,2% до 9,5% робочої сили.

У грудні 2020 року в цілому по Україні середньооблікова кількість штатних працівників становила 7,3 млн осіб. Це на 37 тис. осіб менше, ніж у грудні 2019 року. Скорочення спостерігалося у половині видів економічної діяльності. У промисловості кількість штатних працівників становила 1,8 млн осіб, що на 60 тис. осіб менше, ніж у грудні 2019 року. Зокрема у добувній промисловості та розробленні кар’єрів стало менше на 7 тис. працівників, у металургійному виробництві, виробництві готових металевих виробів, крім машин і устаткування, – на 8 тис. працівників, у машинобудуванні – на 26 тис. працівників.

Локдаун збільшив кількість безробітних

Станом на 9 квітня 2021 року кількість безробітних, зареєстрованих у Державній службі зайнятості, становила 427 тис. осіб. Це на 13% більше, ніж було 9 квітня минулого року. За даними Національного банку України, протягом 2020 року в країну повернулися 400-500 тис. осіб. Це українські громадяни, які працювали за кордоном і через пандемію повернулися додому. Проте важко сказати, наскільки вони збільшили попит на ринку праці. Служба зайнятості не веде окремий облік таких громадян при зверненні до центрів зайнятості. Відповідно до чинного законодавства, всі громадяни, які звертаються до Державної служби зайнятості, отримують належні їм послуги на загальних підставах.

Протягом 2020 року послугами Державної служби зайнятості скористалися понад 1,2 млн безробітних громадян. З них 210 тис. раніше працювали на промислових підприємствах.

За цей час роботодавці поінформували центри зайнятості про наявність 829 тис. вакансій, з яких 198 тис. (або 24%) – на підприємствах промисловості. Зокрема підприємства добувної промисловості та розроблення кар’єрів заявили 12 тис. вакансій, металургійні виробництва, виробництва готових металевих виробів (крім машин і устаткування) – 12 тис., машинобудування – 25 тис.

Загалом по Україні кількість вакансій, заявлених роботодавцями до Державної служби зайнятості, скоротилася на 324 тис., або на 28%. Зокрема, число вакансій від підприємств добувної промисловості та розроблення кар’єрів зменшилося на 6 тис., або на 31%; металургійного виробництва, виробництва готових металевих виробів (крім машин і устаткування) – на 9 тис., або на 43%; машинобудування – на 14 тис., або на 34%.

Станом на 1 квітня 2021 року в середньому по Україні на одне вільне робоче місце претендували 6 безробітних, що на 1 особу більше, ніж роком раніше. У промисловості навантаження на одну вакансію становило 5 безробітних (станом на квітень 2020 року – 3 особи), зокрема у добувній промисловості та розробленні кар’єрів – 4 безробітних (проти 3 минулого року); у металургійному виробництві, виробництві готових металевих виробів, крім машин і устаткування, – 4 безробітних (як і роком раніше); у машинобудуванні – 5 безробітних (проти 3 станом на квітень минулого року).

Найбільший попит роботодавців у добувній промисловості, металургії та машинобудуванні спостерігається на кваліфікованих робітників з інструментом та робітників з обслуговування, експлуатації устаткування та машин. Зокрема це представники таких професій:

 • вальцювальник стану гарячого металу;
 • водій;
 • гірник;
 • електрозварник;
 • електромонтер;
 • інженер;
 • машиніст бульдозера;
 • машиніст гірничих виїмкових машин;
 • монтер;
 • оператор верстатів з програмним керуванням;
 • прохідник;
 • слюсар;
 • стропальник;
 • токар;
 • формувальник ручного та машинного формування;
 • фрезерувальник;
 • шліфувальник та ін.

Промисловість потребує 5,5 тис. працівників

Відповідно до прогнозу економічного й соціального розвитку України, розробленого Мінекономіки, починаючи з 2021 року передбачається поступове відновлення економіки. Так, у 2021 році прогнозується зростання ВВП на рівні 4,6%, зокрема зростання обсягів промислового виробництва на 2,5%. Кількість зайнятого населення у 2021 році становитиме 16,36 млн осіб. Рівень безробіття населення (за методологією МОП) скоротиться з 9,5% до 9,2%.

Переважна більшість роботодавців планують зберегти наявну чисельність штату. Так, за інформацією Держстату про очікування підприємств щодо перспектив розвитку їх ділової активності, 81% підприємств промисловості не планують змінювати кількість працівників, 11% – прогнозують зменшення кількості працівників, 8% – очікують збільшення їх кількості. Зокрема у виробництві машин і устаткування 72% підприємств не планують змінювати штат, 14% підприємств очікують збільшення кількості працівників, 14% – зменшення; у металургійному виробництві 65% підприємств не планують змін щодо кількості працівників, 19% – очікують збільшення кількості працівників, 16% – зменшення їх кількості.

На сайті Державної служби зайнятості, в рамках підготовки інформації щодо перспективної потреби у кадрах на 2021 рік, з 1 лютого проводиться опитування роботодавців щодо потреби в працівниках.

Станом на 25 березня 2021 року 3 тис. роботодавців повідомили про потребу у 21 тис. працівників. З них майже 600 підприємств промисловості повідомили про потребу у 5,5 тис. працівників, зокрема:

 • на підприємствах добувної промисловості – 640 осіб (гірник, забійник на відбійних молотках, кріпильник, прохідник, електрогазозварник);
 • металургійного виробництва, виробництва готових металевих виробів, крім машин і устаткування, – 302 особи (оператор верстатів з програмним керуванням, наждачник, волочильник дроту, токар, водій навантажувача, травильник, оцинкувач гарячим способом, емалювальник);
 • машинобудування – 368 осіб (інженер-конструктор, коваль-штампувальник, заливальник металу, електрозварник, слюсар з ремонту рухомого складу, слюсар із складання металевих конструкцій, машиніст крана).

Далі у 2021 році ситуація на ринку праці залежатиме від розвитку економіки, а також тривалості карантинних обмежень і темпів поширення пандемії коронавірусу.